Pogrzeb praw kobiet. Protest po wyroku TK w Krakowie

i

Autor: Łukasz Gągulski

We Wrocławiu będą protestować przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego

2020-10-23 8:43

W piątek we Wrocławiu odbędzie się protest przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. To efekt czwartkowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że aborcja z przesłanki embriopatologicznej jest niezgodna z konstytucją. Protesty odbywają się w całej Polsce.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Oznacza to, że obecnie aborcja jest możliwa tylko w przypadku, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego, zaostrzająca prawo aborcyjne i przekreślająca tzw. aborcyjny kompromis, wywołała protesty w całym kraju. W piątek protest planowany jest we Wrocławiu. Manifestacja pod hasłem „Rewolucja jest kobietą” rozpocznie się o godz. 16:15 przed Dworcem Głównym PKP przy ul. Peronowej. Protest organizują: KOD Wrocław, Partia Zieloni, Strajk Kobiet, Centrum Praw Kobiet, Manifa, Nowa Lewica, Stowarzyszenie Dolnośląski Kongres Kobiet, Kultura Równości, Razem Wrocław.

Organizatorzy wrocławskiego protestu przypominają, że podczas manifestacji obowiązują maseczki i zalecają zachowanie dystansu społecznego.

Nocne protesty kobiet na ulicach Warszawy