- Krew pobiera się z żyły szyjnej zewnętrznej. Cała procedura trwa kilka minut. Pies jednorazowo może oddać około 450 mL krwi. U kota jedna jednostka jest ciut mniejsza. Wynosi 50 mL. Krew w warunkach chłodniczych można przechowywać przez 40 dni od daty pobrania - opowiada Karol Kirstein lekarz weterynarii i kierownik banku krwi dla kotów i psów we Wrocławiu.
Polecany artykuł:
Dawcami krwi nie muszą być koty i psy rasowe. Nie ma żadnych wymogów co do tego.
- Krew oddać może pies zdrowy, w wieku pomiędzy 10 miesięcy a 7 lat, o wadze przynajmniej 26 kg, regularnie szczepiony, odrobaczany, zabezpieczony przeciwnik pasożytom zewnętrznym. Jeśli chodzi o idealnego kociego dawcę, przede wszystkim musi to być kot nie wychodzący, również zdrowy, regularnie szczepiony i odrobaczany - wyjaśnia Karol Kirstein.
>>> Z supermarketu na Dolnym Śląsku skradli telefony, gry i płyty warte ponad 11 tys. zł. Tych osób szuka policja! [ZDJĘCIA]
Psi i koci dawcy też dostają upominki
U psów wyróżnia się osiem grup krwi. Jest to krew zarówno dodatnia jak i ujemna. Co ciekawe, przy pierwszej transfuzji nie ma to znaczenia.
- Pierwsza transfuzja może być w ciemno. Czyli można podać psu zarówno krew dodatnią, jak i ujemną. Przy każdej kolejnej transfuzji wymagane jest oznaczenie grupy krwi oraz podanie krwi zgodnej grupowo. U kota jest trochę inaczej, dlatego że mamy trzy grupy krwi: A, B oraz AB - tłumaczy Karol Kirstein.
Po oddaniu krwi zwierzaki jako honorowi dawcy otrzymują mały upominek. Nie jest to oczywiście czekolada, a wysokoenergetyczna karma dobrej jakości.
Posłuchaj wypowiedzi Karola Kirsteina lekarza weterynarii i kierownik banku krwi dla kotów i psów we Wrocławiu: