We wrocławskim zoo wykluła się jaszczurka ostrobrzucha

i

Autor: Zoo Wrocław We wrocławskim zoo wykluła się jaszczurka ostrobrzucha

We wrocławskim zoo przyszedł na świat miniaturowy smok [ZDJĘCIA]

2021-11-13 8:18

W zoo we Wrocławiu wykluła się afrykańska jaszczurka ostrobrzucha. Te zagrożone wyginięciem jaszczurki można spotkać tylko w 27 ogrodach zoologicznych na całym świecie, a w Polsce tylko w stolicy Dolnego Śląska.

We wrocławskim zoo wykluła się afrykańska jaszczurka ostrobrzucha. To niezwykle rzadki gatunek. Obecnie w 27 ogrodach zoologicznych na całym świecie mieszka 54 osobników tego gatunku. W Polsce można je spotkać tylko we Wrocławiu. Jaszczurki ostrobrzuche przybyły do wrocławskiego ogrodu w 2018 roku. Od tego czasu doczekaliśmy się już dwóch przychówków.

- To bardzo ciekawy gatunek żyjący w koronach drzew. Niestety, na skutek ekspansji rolnictwa, jego naturalne siedliska znikają w zastraszającym tempie - mówi Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego zoo. - Hodowla w ogrodach to dla nich szansa na przetrwanie. Na szczęście nie są kłopotliwymi lokatorami - dość dobrze się rozmnażają, wystarczy im stworzyć odpowiednie warunki. Nasze pary pochodzą od jednego z pierwszych przychówków w Europie sprzed czterech lat, kiedy tylko pięć ogrodów je hodowało. Dziś jest ich na naszym kontynencie już 22.

Nadrzewna jaszczurka ostrobrzucha w naturze występuje tylko w Kenii i Tanzanii. Ma szczupłą budowę, jasnozielone ubarwienie z niebieskimi odcieniami oraz długie i wrzecionowate palce, zakończone haczykowatymi pazurami. Nazwę „ostrobrzucha” zawdzięcza łuskom pokrywającym jej ciało, które wydają się być trójwymiarowe i ostro zakończone. Jaszczurki te wyróżnia długi, chwytny ogon, który stanowi nawet 2/3 długości ciała sięgającej 35 cm. Wykorzystuje go do utrzymywania się na gałęziach, a w chwilach stresu, np. podczas ucieczki przed drapieżnikiem, potrafi „zostawić” ogon za sobą. Jaszczurka ostrobrzucha ma bardzo ciekawy rytuał godowy - para przeplata się ogonami, a samiec gryzie samicę w szyję.

- Co niezwykłe dla jaszczurek, gatunek ten wykazuje troskę rodzicielską. Dba o jaja i w razie niebezpieczeństwa broni ich, choć samych maluchów już nie wychowuje - opowiada Karolina Mól-Woźniak opiekunka z wrocławskiego zoo. - A mówiąc broni, mam na myśli faktyczny atak. Muszę przyznać, że te małe smoki mają nieproporcjonalnie dużo większą siłę zacisku szczęk niż się wydaje. Ich ugryzienie naprawdę boli!

Nowo wykluta jaszczurka mieszka na razie na zapleczu hodowlanym. Za to jej rodziców można spotkać na pierwszym piętrze Terrarium.

Sonda
Czy odwiedziłeś w tym roku zoo we Wrocławiu?
We wrocławskim zoo przyszedł na świat gibon białopoliczkowy