Wielki Czwartek

i

Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie ilustracyjne Wielki Czwartek

Warto wiedzieć

Wielki Czwartek 2023: Czy trzeba iść do kościoła? Sprawdź, czy obowiązuje post w Wielki Czwartek

2023-04-06 11:17

Wielki Czwartek 2023 świętujemy na pamiątkę ustanowienia Eucharystii przez Jezusa Chrystusa. Praktykujący katolicy często dopytują, czy w Wielki Czwartek trzeba iść do kościoła? Odpowiedź może wielu zaskoczyć. Czy w Wielki Czwartek 6.04.2023 obowiązuje post? W tym materiale omówimy najważniejsze kwestie, obejmujące początek Triduum Paschalnego.

Wielki Czwartek 2023 już dziś. Z czym wiernym kojarzy się Wielki Czwartek? Wspomnienie Ostatniej Wieczerzy, ustanowienie Eucharystii przez Jezusa Chrystusa, święto księży i nie tylko. To również początek Triduum Paschalnego i przedpołudniowa Msza Krzyżma Świętego. Wielki Czwartek obchodzony jest przez większość chrześcijan jako pamiątka ustanowienia przez Chrystusa świętych sakramentów: kapłaństwa i wcześniej wspominanej Eucharystii. Pozostają dwa pytania - czy w Wielki Czwartek trzeba iść do kościoła i czy obowiązuje nas post? Odpowiedzi na te pytania są jasne i klarowne, choć niektórzy mogą być zaskoczeni.

Wielki Czwartek 2023: Czy trzeba iść do kościoła?

Czy trzeba iść do kościoła w Wielki Czwartek? Wszystko zależy od tego, czy mówimy o święcie nakazanym. Należą do nich m.in. Wielkanoc, Boże Narodzenie, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia), Świętej Bożej Rodzicielki (1 stycznia), Boże Ciało (ruchome), Trzech Króli (6 stycznia). Jak widać na załączonym obrazku, nie należy do nich Wielki Czwartek 2023. Odpowiedź jest zatem jednoznaczna - żaden katolik nie ma obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej. Mimo wszystko, wielu z nich przyjdzie do kościołów na Mszę Wieczerzy Pańskiej, rozpoczynającą Triduum Paschalne. W ten sposób przygotowują się do Wielkanocy.

Przeczytaj koniecznie: O nim najczęściej zapomina się w koszyczku wielkanocnym. To błąd! Włóż go do święconki, zapewnia zdrowie i zapobiega nieszczęściu

Wielki Czwartek 2023. Czy obowiązuje post?

Omówiliśmy już temat Mszy Świętej, pozostała jeszcze kwestia postu. Dla przykładu post ścisły kojarzy nam się przede wszystkim z Wielkim Piątkiem i Środą Popielcową. Czy słusznie? Jak najbardziej! W Wielki Czwartek - jeśli mamy na to ochotę - możemy ze spokojem zjeść potrawy mięsne. Nie musimy też ograniczać ilości potraw. Kościół Katolicki nie wymaga też odstawienia alkoholu, choć z napojami wyskokowymi nie wolno przesadzać. Jeżeli chcecie przygotować na obiad karkówkę lub schabowe, lepiej to zrobić w czwartek, gdyż dzień później stanowczo należy się powstrzymać.

Zobacz w naszej galerii, co włożyć do koszyczka ze święconką - KLIKNIJ W ZDJĘCIE PONIŻEJ

Sonda
Czy chodzisz regularnie do kościoła?