Most Pomorski Wrocław

i

Autor: Tomasz Golla

Wkrótce rura zniknie z mostu Pomorskiego. Kiedy ciepło popłynie tunelem pod Odrą?

2021-09-30 14:48

Sporo dzieje się na mostach Pomorskich. Pod Odrą wydrążono tunel, którym popłynie ciepło, a rura przestanie szpecić remontowaną przeprawę. Kiedy możemy się tego spodziewać? Sprawdźcie.

Remont mostu Pomorskiego rozpoczął się w marcu 2020 roku. Wkrótce zakończy się jeden z jego ważnych etapów, czyli puszczenie ciepła tunelem pod Odrą i likwidacja rury ciepłowniczej szpecącej most. Dzięki temu po 63 latach most Pomorski odzyska dawny blask.

Obecnie kończą się prace przy komorze odbiorczej ciepłociągu przy ul. Grodzkiej i ks. Witolda. Następnie trzeba będzie wykonać próby ciśnieniowe, a potem przepiąć rurociągi. Na noc z 6 na 7 października planuje się przepięcie rurociągu w rejonie komory przy ul. ks. Witolda, a w nocy z 25 na 26 października rurociągu w rejonie komory przy ul. Grodzkiej. Jak informuje Fortum, jeśli nic nie pokrzyżuje planów, to 27 października ciepło do część mieszkań popłynie nowymi rurami.

Remont Mostu Pomorskiego we Wrocławiu

Oczywiście prace związane z wymianą systemu ciepłowniczego to nie jedyne działania na mostach Pomorskich. Prace trwają na wszystkich trzech przeprawach, które zostaną odnowione i wzmocnione, ponadto czyszczone są wieżyczki strażnicze. Jeszcze w tym roku na mostach mają zostać ułożone chodniki, aby umożliwić ruch pieszy na moście.

Remont mostów Pomorskich ma się zakończyć do marca 2023 r. Ma kosztować w sumie ok. 70 mln złotych.

Gdy ciepło popłynie tunelem pod Odrą, będzie można rozpocząć demontaż rur szpecących most Pomorski Południowy. Gdy one znikną, na przeprawę powrócą maszkarony – ozdobne, kamienne rzeźby głów – które obecnie poddawane są renowacji, podobnie jak zabytkowe latarnie.

Remont ulicy Pomorskiej

Zmodernizowane zostaną nie tylko mosty Pomorskie, ale również fragment ul. Pomorskiej od mostu Pomorskiego Północnego do ul. Cybulskiego wraz ze skrzyżowaniem. Przebudowane zostaną jezdnia, torowisko, powstanie droga dla rowerów, nowe chodniki oraz przejście dla pieszych. Kompleksowo wymienione zostaną podziemne sieci. Koszt inwestycji to ponad 4,7 miliona złotych.