Badania jakości wody w tym akwenie mają pomóc ustalić pochodzenie zanieczyszczeń i w przyszłości je wyeliminować. Prowadzone są przez naukowców z Instytutu Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Przy okazji pomagają im studenci, którzy mogą odbyć przydatną praktykę. Badania te mogą potrwać nawet dwa lata. Studenci nie chcą się ograniczać tylko do fosy. Już planują przebadać wszystkie akweny miejskie, takie jak na przykład stawy w parkach.
Polecany artykuł:
- Do tej wody trafiają przede wszystkim spływy powierzchniowe po deszczach, które mogą zmywać zanieczyszczenia z ulic. Ma to szczególnie duże znaczenie w okresie zimowym. Po prostu duże ilości różnych związków soli mogą dostać się do tych wód - mówi Aleksandra Bawiec z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
>>>Tragedia nad wodą! W zbiorniku koło Kamieńca Ząbkowickiego utonął wędkarz
- Jak już ustalimy podstawowe źródła zanieczyszczeń i to jak ta woda w Fosie Miejskiej się zmienia, będziemy starali się zaproponować pewne rozwiązania, które mogą wspomóc rewitalizację tego systemu zbiorników - tłumaczy Jeremi Baran z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
- Chociażby takich filtrów skarpetowych, które można montować na dopływie, żeby wyeliminować zanieczyszczenia fizyczne - dodaje Katarzyna Pawęska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.