12 Ukraińców pracowało nielegalnie na budowie we Wrocławiu

i

Autor: Straż Graniczna

Wrocław: 12 Ukraińców pracowało nielegalnie na budowie. Zostaną deportowani

2021-05-19 13:18

12 obywateli Ukrainy zostało przyłapanych na nielegalnej pracy na budowie we Wrocławiu. Obcokrajowcy - zatrudnieni przez firmy prowadzone przez ich rodaków – nie posiadali wymaganych zezwoleń na pracę ani ważnych umów o pracę. Wszyscy prawdopodobnie będą musieli wyjechać teraz z Polski. Ich pracodawcom grożą wysokie grzywny.

We wtorek (18 maja) funkcjonariusze Straży Granicznej z Wrocławia-Strachowic przeprowadzili kontrolę na jednym z placów budowy we Wrocławiu. Sprawdzano głównie, czy pracujący na budowie obcokrajowcy zatrudnieni są zgodnie z prawem. Skontrolowano w sumie 16 cudzoziemców. Jak się okazało, aż 12 obywateli Ukrainy pracowało nielegalnie. Zatrudnieni obcokrajowcy zostali skierowani do pracy przez dwie firmy, prowadzone również przez obywateli Ukrainy.

- W pierwszej z kontrolowanych firm stwierdzono nielegalne powierzenie i wykonywanie pracy przez 10 obywateli Ukrainy, natomiast druga kontrolowana firma zatrudniała nielegalnie 2 obywateli Ukrainy - informuje rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, mjr SG Joanna Konieczniak. - Cudzoziemcy ci wykonywali pracę bez zarejestrowanych zezwoleń na pracę lub oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom oraz zawartych umów o pracę lub umów cywilnoprawnych.

Wobec Ukraińców zostało wszczęto postępowania administracyjne zmierzające do wydania decyzji, na podstawie których będą musieli wyjechać z Polski. Odpowiedzialności nie unikną też nieuczciwi pracodawcy. Grozi im grzywna w wysokości do 30 tys. zł.

Leciał po drodze jak pocisk! Mundurowym powiedział, że "nie czuł prędkości"

Quiz geograficzny. Granice państw. Czy wiesz, z kim sąsiaduje dany kraj? Test dla znawców

Pytanie 1 z 15
Andora to małe górskie państwo leżące między: