Wrocław: Biobank szuka dawców materiału biologicznego

i

Autor: pixabay.com

Wrocław: Biobank szuka dawców materiału biologicznego. W zamian oferuje bezpłatne badania

2021-08-26 12:06

Biobank Łukasiewicz - PORT we Wrocławiu poszukuje dawców materiału biologicznego, którzy wezmą udział w badaniach nad chorobami cywilizacyjnymi. Chętni otrzymają bezpłatny pakiet badań w kierunku chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy, konsultację kardiologiczną oraz słodką niespodziankę.

Biobank Łukasiewicz – PORT we Wrocławiu, w ramach prowadzonych badań nad chorobami cywilizacyjnymi, poszukuje dawców materiału biologicznego. Chętni do wzięcia udziału w badaniu będą proszeni o oddanie próbki krwi i moczu, a w zamian mogą liczyć na bezpłatny pakiet badań i drobny upominek.

Aby zostać dawcą, wystarczy mieć od 20 do 75 lat i mieszkać na Dolnym Śląsku. Każdy dawca materiału biologicznego otrzyma zestaw bezpłatnych badań w kierunku zagrożenia chorobami sercowo-naczyniowymi i cukrzycą, który obejmuje oznaczenie poziomu homocysteiny, ultraczułego CRP, glukozy, insuliny, cholesterolu całkowitego, trójglicerydów, HDL, LDL, a także pomiar ciśnienia i saturacji krwi. Wykonane zostanie też specjalistyczne badanie USG tętnic szyjnych, które pozwala oszacować stopień zaawansowania miażdżycy i przewidzieć możliwość wystąpienia komplikacji sercowo-naczyniowych. Pacjenci mogą również skorzystać z bezpłatnej konsultacji kardiologicznej. Na każdego dawcę czekać będzie słodka niespodzianka i drobny upominek.

Jak zapewnia Biobank, dawcy mogą być pewni, że ich dane będą przechowywane w bezpieczny sposób. Pobrane próbki są tak zakodowane, aby nikt nie był w stanie połączyć ich z konkretną osobą. Do projektów naukowych próbki i dane medyczne przekazywane są wyłącznie w formie anonimowej bez możliwości ustalenia tożsamości dawcy.

Punkt pobrań w Biobanku Łukasiewicz – PORT działa we wtorki i środy w godz. 8-10. Na wizyty obowiązuje wcześniejsza rejestracja pod numerem telefonu: 727-666-610 (od pon. do pt. w godz. 8-15). Wyniki badań laboratoryjnych dostępne są online. Więcej informacji o projekcie TUTAJ.

Kasia Kowalska o skutkach przejścia COVID-19