Co dalej z marszem narodowców?

Wrocław: Były ksiądz Jacek M. zatrzymany! Miał iść na czele Marszu Niepodległości

2022-11-11 16:24

„Polak w Polsce gospodarzem”. Pod takim hasłem 11 listopada we Wrocławiu ma przejść Marsz Niepodległości. Jeden z organizatorów manifestacji były ksiądz Jacek M. został zatrzymany przez policję. W poprzednich latach marsze organizowane przez eks kapłana były rozwiązywane z powodu głoszenia haseł ksenofobicznych.

Policja zatrzymała w piątek (11.11) Jacka M., byłego księdza, jednego z organizatorów wrocławskiego Marszu Niepodległości, który w piątek wieczorem ma przejść ulicami Wrocławia. Marsze organizowane przez M. w poprzednich latach były rozwiązywane z powodu głoszenia haseł ksenofobicznych, od których nigdy nie stronił też były już kapłan.

Jak przekazał w piątek PAP rzecznik dolnośląskiej policji Łukasz Dutkowiak, M. został zatrzymany w piątek we Wrocławiu. – Policjanci, mając na uwadze bieżące ustalenia i informacje o mogących wystąpić zagrożeniach, na podstawie art. 15 punkt 1 ustęp 3 Ustawy o Policji, podjęli decyzję o zatrzymaniu Jacka M. Czynności te są obecnie kontynuowane – powiedział Dutkowiak. Dodał, że więcej informacji będzie udzielał po zakończeniu czynności z M.

Przepis, na który wskazuje rzecznik dolnośląskiej policji, mówi o tym, że policja ma prawo zatrzymać osoby „stwarzające w sposób oczywisty bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, a także dla mienia”.

Jacek M. były wcześniej skazywany m.in. za rasistowskie i homofobiczne wypowiedzi oraz za nawoływanie do nienawiści wobec osób pochodzenia żydowskiego.

M. miał przewodzić wrocławskiemu Marszowi Niepodległości, który w piątek wieczorem ma przejść ulicami stolicy Dolnego Śląska. Marsz organizowany jest pod hasłem „Polak w Polsce gospodarzem”; w mediach społecznościowych pojawiły się informacje, że ma on mieć wydźwięk antyukraiński.

Sonda
Brałeś/aś udział w jakichkolwiek obchodach Święta Niepodległości?
Kąpiel w biało-czerwonych barwach. Szczecińskie morsy uczciły Święto Niepodległości