Nadchodzi marsz narodowców we Wrocławiu

i

Autor: Dolnośląska policja Nadchodzi marsz narodowców we Wrocławiu

Służby obawiają się prowokacji

Niebo nad Wrocławiem zamknięte, zakaz noszenia broni! Nadchodzi marsz narodowców

2022-11-11 4:50

Marsz narodowców we Wrocławiu odbędzie się już dziś (w piątek), 11 listopada 2022. Będzie to wydarzenie pod specjalnym nadzorem służb. Niebo nad miastem zostanie zamknięte, będzie obowiązywał również całkowity zakaz noszenia broni. Służby obawiają się bowiem rosyjskich prowokacji!

Marsz narodowców we Wrocławiu 2022

Święto Niepodległości we Wrocławiu w tym roku będzie obchodzone na różne sposoby. W stolicy Dolnego Śląska odbędzie się wiele wydarzeń, m.in. po dwóch latach wraca Radosna Parada Niepodległości. Po południu (początek o godz. 17) natomiast, spod Dworca Głównego PKP w kierunku Ostrowa Tumskiego, ma wyruszyć marsz narodowców i nacjonalistów organizowany m.in. przez byłego księdza Jacka Międlara.

Zgromadzenie organizowane jest pod hasłem „Polak w Polsce gospodarzem”. - Marsz dedykuję nie tylko ojcom polskiej niepodległości, ale również ofiarom ukraińskiego ludobójstwa oraz polskiej samoobronie utworzonej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, która – mimo przewagi liczebnej wroga – mężnie odpierała ataki ukraińskich ludobójców z gloryfikowanej dziś na Ukrainie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii. Gdy władze Rzeczypospolitej nie chcą mówić o polskich ofiarach na Kresach, naszym obowiązkiem jest o nich krzyczeć – zapowiada były ksiądz.

Nie ma wątpliwości, sądząc m.in. po komentarzach w sieci, gdzie proponowane są „hasła do skandowania podczas marszu”, że będzie to wydarzenie antyukraińskie. Zdają sobie z tego sprawę również służby, które obawiają się prowokacji inspirowanych przez putinowskie służby. Dlatego Wrocław 11 listopada będzie miastem pod specjalnym nadzorem.

Zakaz noszenia broni

Minister spraw wewnętrznych i administracji zdecydował o wprowadzeniu we Wrocławiu (a także w Warszawie i Krakowie) „zakazu noszenia i przemieszczania w stanie rozładowanym wszelkiego rodzaju broni”. Jak czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia: „Ze względu na charakter tych przedsięwzięć oraz przewidywaną kilkusettysięczną liczbę uczestników, a także sytuację międzynarodową, istnieje konieczność zapewnienia wzmożonego rygoru bezpieczeństwa i porządku publicznego. Z tego powodu należy wyeliminować wszelkie sytuacje mogące sprzyjać zakłóceniom porządku czy zagrożeniom bezpieczeństwa”.

Zamknięte niebo nad Wrocławiem

Na tym jednak nie koniec. W piątek, 11 listopada, przez kilka godzin nad Wrocławiem będzie również zamknięte niebo.

W piątek podczas marszu narodowców ma zostać także zamknięte niebo nad Wrocławiem. Jak przekazała nam Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, to decyzja policji. - W strefie obowiązywać będzie całkowity zakaz wykonywania lotów załogowych i bezzałogowych statków powietrznych zgodnie z informacją Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej - poinformował asp. szt. Łukasz Dutkowiak, rzecznik dolnośląskiej policji.

Zakaz będzie obowiązywał w od godz. 14 do godz. 21.

Czy marszu można było zakazać?

Gdy stało się jasne, że narodowcy i nacjonaliści będą organizowali marsz, pojawiły się głosy, czy można było nie wydawać na niego zgody. Jak tłumaczy wrocławski magistrat, nie można było zakazać zgromadzenia z góry zakładając, że jego uczestnicy złamią prawo. Przedstawiciele ratusza zapowiadają jednak, że jeśli podczas marszu dojdzie np. do nawoływali do nienawiści na tle narodowościowym, to zgromadzenie zostanie rozwiązane.

Sonda
Święto Niepodległości 11 listopada bardziej łączy Polaków, czy dzieli?
Super Ring - Marsz Niepodległości