Dyspensa na 11 listopada. W Święto Niepodległości można jeść mięso

i

Autor: pixabay.com Dyspensa na 11 listopada. W Święto Niepodległości można jeść mięso

W piątek nie trzeba pościć

Dyspensa na 11 listopada. W Święto Niepodległości można jeść mięso

2022-11-07 9:31

W piątek, 11 listopada, będziemy świętować kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Mamy dobrą wiadomość dla katolików – będą mogli w Święto Niepodległości jeść mięso, bowiem biskupi udzielili im dyspensy. Sprawdźcie szczegóły.

Dyspensa na 11 listopada

W piątek będziemy obchodzić Święto Niepodległości. Każdy z nas ma swój sposób na świętowanie tego dnia, ale z pewnością wielu zasiądzie do uroczystego, rodzinnego obiadu. Mamy dobrą wiadomość dla katolików, którzy w piątki powinni powstrzymywać się od jedzenia mięsa. Metropolita wrocławski, arcybiskup Józef Kupny, ale także zwierzchnicy diecezji legnickiej i świdnickiej, udzielili wiernym dyspensy z okazji Święta Niepodległości.

Ze względu na to, iż piątek 11 listopada jest dniem Narodowego Święta Niepodległości udzielam wszystkim mieszkańcom Archidiecezji Wrocławskiej oraz przebywającym w tym dniu na jej terytorium dyspensy od obowiązku wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i od charakteru pokutnego tego dnia” – czytamy w piśmie opublikowanym na stronie archidiecezji.

Jeść potrawy mięsne mogą również wierni na terenie diecezji legnickiej. „Biskup Legnicki Andrzej Siemieniewski, na podstawie kanonu 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego, udziela wszystkim wiernym przebywającym na terenie diecezji legnickiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek 11 listopada 2022 roku. Wiernych korzystających z dyspensy zachęca się do podjęcia dzieł miłosierdzia bądź innych czynów pokutnych” – poinformowała diecezja legnicka.

Z kolei biskup świdnicki Marek Mendyk przy okazji „dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od spożywania mięsa i pokutnego charakteru tego piątku” prosi wiernych o „modlitwę w intencji pokoju i świętych powołań do służby Bożej”.

Czy w piątek można jeść mięso?

Dyspensa to zwolnienie od jakiegoś obowiązku, a w przypadku Kościoła Katolickiego, to uchylenie przez papieża lub biskupa obowiązującego przepisu prawa kościelnego. Zazwyczaj mamy z nią do czynienia właśnie w sytuacjach dotyczących postu, kiedy z pewnych względów dopuszcza się jedzenie mięsa np. w piątki.

Przypomnijmy, że w czasie pandemii Covid-19, gdy koronawirus zbierał śmiertelne żniwo, biskupi udzielali wiernym dyspensy od obowiązku uczestnictwa we mszach świętych.

Dyspensa metropolity wrocławskiego na 11 listopada

i

Autor: archidiecezja wrocławska Dyspensa metropolity wrocławskiego na 11 listopada
Ksiądz miał udzielić chrztu i ślubu. Staś umarł przed kościołem. "Miała być radość, będą łzy"

Nadal jesz mięso? Posłuchaj tego podcastu, a może zmienisz zdanie!

Listen to "Kotlet z psa? Mielone z kota? Dlaczego jedne zwierzęta kochamy, a inne... zjadamy?" on Spreaker.