Wrocław. Dwóch Irakijczyków finansowało Państwo Islamskie! Wspierali terroryzm przez system Hawala

i

Autor: Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Wrocław. Dwóch Irakijczyków finansowało Państwo Islamskie! Wspierali terroryzm przez system Hawala

2020-12-28 10:13

Do Sądu Rejonowego dla Wrocławia Fabrycznej wpłynął akt oskarżenia przeciwko dwóm Irakijczykom, którzy finansowali Państwo Islamskie (ISIS). Mężczyźni zostali zatrzymani 30 czerwca br. przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W toku postępowania śledczy ustalili, że Irakijczycy wspierali terroryzm, przelewając pieniądze za pomocą system Hawala, za co grozi im do 12 lat więzienia.

Do Sądu Rejonowego dla Wrocławia Fabrycznej wpłynął akt oskarżenia przeciwko dwóm Irakijczykom, którzy finansowali Państwo Islamskie (ISIS). Mężczyzn zatrzymała 30 czerwca br. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jak informuje Prokuratura Krajowa we Wrocławiu, wspierali oni terroryzm za pomocą systemu Hawala, który pełni rolę nieformalnej bankowości wykorzystywanej przez terrorystów w rozliczeniach na całym świecie.

Charakteryzuje go szybkość dokonywanych transferów, anonimowość, przekazywanie jednorazowo niewielkich kwot, brak jakiejkolwiek formalności i pozostawanie całkowicie niewidocznym dla oficjalnego systemu bankowego. Transakcje Hawala dokonywane są niezwłocznie po przyjęciu gotówki u pośrednika i podaniu hasła. Pośrednik przyjmując gotówkę od wpłacającego, zleca natychmiast poprzez faks, pocztę elektroniczną, rozmowę telefoniczną, czat, wpis na portalu społecznościowym, ogłoszenie w internecie lub w inny nie budzący jakichkolwiek podejrzeń sposób wypłatę środków w innym państwie. Przyjęte pieniądze nie wędrują przez żaden system bankowy.

Według ustaleń Prokuratury Krajowej we Wrocławiu dwaj Irakijczycy oskarżeni o finansowanie Państwa Islamskiego dwukrotnie odebrali pieniądze przesłane za pośrednictwem przekazów Western Union przez przebywających w Niemczech członków rodzin bojowników ISIS. Dzięki systemowi Hawala przekazali je następnie przebywającemu na terenie Syrii/Iraku bojownikowi międzynarodowej organizacji terrorystycznej Państwa Islamskiego i jego żonie.

Mężczyzna sam zajmował się szkoleniem bojowników i zginął na terenie Iraku. Jego żona została skazana wyrokiem Wyższego Sądu Krajowego w Düsseldorfie w Niemczech, na terenie których ją zatrzymano, z 17 grudnia 2019 r. za pięć przestępstw dotyczących udziału w organizacji terrorystycznej, tj. Państwie Islamskim w Syrii i Iraku. Kobieta popełniła m.in. przestępstwa wojenne i te związane z posiadaniem broni wojskowej.

Dwaj Irakijczycy, którzy finansowali Państwo Islamskie, robili to w okresie od lutego 2015 do kwietnia 2016 roku. Za wspieranie terroryzmu grozi im kara do 12 lat więzienia. Jak informuje Prokuratura Krajowa we Wrocławiu, materiał dowodowy w tej sprawie pozyskano dzięki czynnościom procesowym realizowanym na terenie UE i poza jej obszarem.

Trwa budowa najdłuższego pozamiejskiego tunelu w Polsce

Panią Agnieszkę oblano kwasem. Ten moment zmienił jej życie!