12 Kart pokazuje jak dobrze obchodzić się z drzewami i czego absolutnie z nimi nie robić podczas inwestycji budowlanych.
- Nie składować np. materiałów budowlanych na systemie korzeniowym, chronić pień drzewa, czy uważać na koronę - tłumaczy Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju z Urzędu Miasta we Wrocławiu.
Czytaj także: Młode sokoły zamieszkały na Dolnym Śląsku! Do gniazda wjechały na podnośniku! [ZDJĘCIA]
Karty są już zamieszczone na drzewach w parku Czarnej Wody na Swojczycach, gdzie właśnie jest realizowana inwestycja z WBO. Zarząd Zieleni Miejskiej urządza tam bardzo ciekawą ścieżkę spacerową nad brzegiem zbiornika wodnego.
Prace są prowadzone w trudnym terenie, mocno zadrzewionym i wąskim. Inwestor zapewnił nadzór ornitologiczny oraz dendrologiczny i działa już według nowych standardów. Ścieżka "w zgodzie z naturą" będzie gotowa w listopadzie. Powstanie tam również "pomost leżakowy".
Karty są katalogiem dobrych praktyk i mają obowiązywać przy wszystkich procesach budowlanych prowadzonych na terenach gminnych. Miasto zachęca również, aby stosowały je wszystkie podmioty zainteresowane właściwą ochroną drzew.
Zobacz też: Bezpłatna woda pitna w 4 odnowionych zdrojach we Wrocławiu. Również dla zwierząt!
- Nazwałbym to pismem obrazkowym dla budowlańców i wykonawców. Poruszając się po budowie, każdy jej uczestnik wie, co należy zrobić, żeby tę zieleń chronić - mówi Adam Zawada, wiceprezydent Wrocławia.
Według wiceprezydenta, dotychczasowe przypadki nieprawidłowego postępowania z drzewami wynikały z nieświadomości. Karty mają polepszyć sytuację, uchronić przed błędami i karą za nie.
– Zagadnienia dotyczące ochrony drzew na placach budowy podzielono na 12 tematów – od organizacji placu budowy, przez monitoring drzew, wyznaczanie Strefy Ochronnej Drzew, ochronę poszczególnych części drzewa (korzenie, pień, konary), po prace budowlane oraz projektowanie i zagospodarowanie terenu w SOD – wylicza dyrektor ZZM Jacek Mól.
Dlaczego drzewa są ważne? Dbają o bilans tlenu i dwutlenku węgla w powietrzu, a także dają cień, są również domem dla wielu zwierząt.
Zobacz: Tak wygląda zadowolony takin! Sprawdźcie, z jakiego powodu! [ZDJĘCIA]