Kończy się remont śluzy Opatowice

i

Autor: Tomasz Golla

Wrocław: Kończy się remont śluzy Opatowice. Nie będzie już przejścia przez kładkę

2021-06-14 8:21

Do końca czerwca ma zakończyć się drugi etap remontu śluzy rzecznej Opatowice na Odrze we Wrocławiu. Po zakończeniu prac remontowych nie będzie już możliwości przejścia ani przejechania rowerem przez kładkę na Wyspę Opatowicką. Decyzja o zamknięciu przejścia miała zapaść ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców.

Dobiega końca drugi etap remontu śluzy Opatowice na Odrze we Wrocławiu. Prace mają potrwać do 30 czerwca. W ramach modernizacji śluzy m.in. wyremontowano klinkierowe i kamienne okładziny głowy dolnej i górnej, wymieniono wyeksploatowane urządzenia mechaniczne, wyremontowano i odbudowano schody skarpowe, pogłębiono awanporty oraz wykonano ubezpieczenia brzegów w sposób pozwalający na cumowanie małych jednostek pływających. Nowy wygląd zyskały również perony, budynek sterówki, oświetlenie i ogrodzenie zewnętrzne śluzy. Wykonana została też nowa instalacja zasilająca, pozwalająca na pełną automatyzację procesu śluzowania i system monitoringu. Wszystkie prace remontowe wykonywane są pod nadzorem konserwatora zabytków.

Niestety, po zakończeniu remontu nie będzie już możliwy ruch pieszo-rowerowy przez wrota śluzy. Decyzję tę przedstawiciele PGW Wody Polskie tłumaczą względami bezpieczeństwa pracowników i mieszkańców Wrocławia.

- Urządzenie hydrotechniczne znajduje się w pobliżu trasy wycieczkowej, z której korzysta wielu mieszkańców Wrocławia. Nigdy nie było oficjalnej zgody na przechodzenie przez wrota, a wszelkie uwagi operatorów urządzenia niejednokrotnie były lekceważone, doszło nawet do pobicia jednego z pracowników Wód Polskich – wyjaśnia Mariusz Przybylski, dyrektor Wód Polskich RZGW we Wrocławiu. - Nasze gospodarstwo notorycznie zmaga się też z aktami wandalizmu oraz kradzieżami. W tej okolicy doszło do kilkudziesięciu kryzysowych sytuacji. Nie chcemy czekać na dramatyczny finał nieodpowiedzialnych zachowań na nadzorowanym przez nas obiekcie i w jego otoczeniu. Warto wspomnieć, że nie jest to jedyne przejście do Wyspy Opatowickiej, ponieważ w pobliżu znajduje się bezpieczne przejście techniczne usytuowane nad jazem Opatowice.

Drugi etap remontu śluzy Opatowice będzie kosztował ok. 8 mln zł. Wykonawcą prac jest spółka Eco-Polcon z Malczyc.

Kończy się remont śluzy Opatowice we Wrocławiu