Lekarz pobierał od pacjentów opłaty za szczepienia

i

Autor: pixabay.com

Wrocław: Lekarz pobierał od pacjentów opłaty za szczepienia. Duża kwota do zwrotu

2021-04-14 13:58

Lekarz z Bielan Wrocławskich pobierał od pacjentów opłaty za szczepienia przeciwko COVID-19. Jak tłumaczy, robił to na znak protestu przeciwko wstrzymaniu mu przez NFZ wypłaty pieniędzy za wykonane szczepienia. W sumie za szczepionki musiało zapłacić blisko 60 osób. NFZ stwierdził, że pobieranie opłat od pacjentów jest niedopuszczalne i zobowiązał lekarza do zwrotu pieniędzy.

Choć szczepienia przeciwko COVID-19 są w Polsce darmowe, prawie 60 osób, który zgłosiły się na szczepienie w Bielanach Wrocławskich musiało zapłacić za szczepionkę z własnej kieszeni. Adam Paszkowski, lekarz z przychodni w Bielanach, tłumaczy, że chciał w ten sposób zwrócić uwagę na bałagan panujący przy szczepieniach.

- Narodowy Fundusz Zdrowia odmówił zapłaty za większość szczepień, które wykonałem. Zasłaniają się źle wypełnionymi raportami o zaszczepionych osobach – tłumaczy w rozmowie z Gazetą Wrocławską dr. Paszkowski.

Jak informuje Wyborcza.pl, lekarz, nie otrzymał z NFZ pieniędzy za ponad 100 wykonanych w przychodni szczepień (co stanowi 90 proc. wszystkich wykonanych zabiegów), a koszt jednego szczepienia wynosi ponad 60 zł. Powodem wstrzymania wypłat miały być błędy, jakie pojawiły się w trakcie wypełniania elektronicznego raportu o zaszczepionych osobach. Wcześniejsze prośby lekarze o wyjaśnienie nieprawidłowości i poprawę systemu, miały pozostać bez odpowiedzi.

Jak tłumaczy dr Paszkowski, większość pacjentów podeszła ze zrozumieniem do jego prośby o zapłatę za szczepienie. Osoby, które nie miały pieniędzy, było proszone o dokonanie płatności przelewem.

Gdy NFZ dowiedział się o sprawie, zobowiązał lekarza do zaprzestanie pobierania opłat od pacjentów i zwrócenia pacjentom pieniędzy już pobranych. Tak też się stanie. Pacjenci nie będą już więcej płacić za szczepienie, a ci, którzy zapłacili otrzymają zwrot pieniędzy. W rozmowie z Gazetą Wrocławską lekarz zapewnił, że była to jednorazowa akcja.

Wizyta Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego w punkcie szczepień przeciw COVID-19