Wrocław: Leżakami na schodach nad Odrą zachwyca się świat. Wy o nich wiecie? [WIDEO, AUDIO, GALERIA]

2016-06-16 10:11

Leżaki na schodach, czyli mikroinstalacje przy moście Piaskowym we Wrocławiu powstały już we wrześniu ubiegłego roku w ramach projektu Archi-Box. Jednak dopiero teraz słoneczna aura zachęciła do korzystania z nich wrocławian i turystów. W dodatku zachwycają się nimi zagraniczne media i specjalistyczne magazyny o architekturze.

To przedsięwzięcie miało ożywić nieco opuszczone miejsce Wrocławia. I jak się okazuje, był to strzał w dziesiątkę. Projekt był jednak dla jego twórców wyzwaniem.

- W oczy rzucały się te schody, które mają gigantyczny potencjał, a tak naprawdę wszyscy o nich zapominają. Są niezagospodarowane, brudne i bardziej odstraszają. Nikt nigdy przechodząc obok nich ich nie zauważał. Nie zatrzymywał się, nie korzystał z tego, że jest tam piękny widok na wodę - opowiada Magda Szwajcowska, projektantka i współautorka.

Spacerowałem, zauważyłem, korzystam

Teraz to się zmieniło. Leżaki budzą spore zainteresowanie.

- Fantastyczne. Spacerowałem sobie rankiem i zauważyłem, że to tutaj jest, więc korzystam z okazji - opowiada wrocławianin.

- To jest sympatyczne, podoba mi się - deklaruje inna zapytana.

Nowa, tajemnicza instalacja

Architekci mają inne pomysły na zagospodarowanie Wrocławia. Nie zdradzają jednak wszystkich szczegółów.

- W związku z takimi miejscami jak niedrożne korytarze do przejścia dla pieszych, żeby oni się tam ze sobą nie zderzali albo rowerzyści na siebie nie wjeżdżali. Czyli to myślenie jest bardzo wszechstronne i nie skupiamy się tylko na funkcji siedzisk, tylko myślimy generalnie o polepszeniu sytuacji mieszkańców  – zaznacza współautor leżaków, Michał Majewski.

Jest już projekt kolejnej instalacji, która stanąć ma we Wrocławiu. Muzeum Architektury szuka sponsora, który wsparłby to przedsięwzięcie.

Zobacz film reportera Radia ESKA Rafała Sterczyńskiego:

Posłuchaj materiału reportera Radia ESKA Rafała Sterczyńskiego:

Czytaj także: Udało się rozbić gang wyłudzający podatki na ogromną skalę [WIDEO]​