Wrocław. Nie żyje Natalia Lach-Lachowicz. Była jedną z najbardziej wyrazistych i znanych polskich artystek współczesnych

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. webandi /zdjęcie ilustracyjne

Wielka strata

Wrocław. Nie żyje Natalia Lach-Lachowicz. Była jedną z najbardziej wyrazistych i znanych polskich artystek współczesnych

2022-08-12 18:18

Nie żyje Natalia Lach-Lachowicz, znana jako Natalia LL. Związana od lat z Wrocławiem artystka zmarła 12 sierpnia w wieku 85 lat. Była jedną z najbardziej wyrazistych i znanych polskich artystek współczesnych. Zajmowała się malarstwem, fotografią, rysunkiem, sztuką performance i wideo.

O śmierci artystki poinformowała na swojej stronie internetowej Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, której Natalia LL była absolwentką. „12 sierpnia 2022 roku zmarła Natalia Lach-Lachowicz, znana szerokiej społeczności miłośników sztuki jako Natalia LL, Artystka intermedialna, tworząca w nurcie konceptualizmu, body-artu i foto-artu. Rodzinie oraz bliskim Zmarłej składamy wyrazy głębokiego współczucia” – napisano.

Natalia Lach-Lachowicz urodziła się 18 kwietnia 1937 roku w Żywcu. W swojej twórczości zajmowała się grafiką i malarstwem, a od lat 70. także performance'm, filmem eksperymentalnym, wideo, instalacją, fotografią i rzeźbą.

W latach 1957–63 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych), gdzie obroniła dyplom pod kierunkiem prof. Stanisława Dawskiego. W latach 1970–81 współtworzyła i prowadziła galerię Permafo. Była stypendystką Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku. W latach 2004–13 pracowała w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.

PRZECZYTAJ TEŻ: Młody piłkarz dostał cios maczetą w serce. Umarł na oczach kolegi, z którym świętował urodziny

Była uczestniczką wielu indywidualnych i zbiorowych wystaw, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Austrii, Holandii, Czechach. Odznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, laureatka Nagrody im. Katarzyny Kobro. W 2022 r. Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu przyznała Natalii Lach-Lachowicz tytuł doctora honoris causa.

W swej twórczości wykorzystywała fotograficzne eksperymenty, podejmowała wątki filozoficzne, magiczne i religijne, była jedną z najbardziej wyrazistych i znanych polskich artystek współczesnych.

SPRAWDŹ: 20-latka chciała zrobić sobie selfie w oknie życia. Zatrzasnęła się w środku!

Najlepsze komedie PRL. Historyk recenzuje. Historia z Koprem

Najbardziej rozpoznawalną pracą w dorobku Natalii LL jest cykl fotografii i wideo „Sztuka konsumpcyjna” z 1972 roku.

W 2020 r. artystka podarowała Muzeum Narodowemu we Wrocławiu 31 prac, które wzbogaciły obszerną kolekcję jej dzieł. Jak zapowiedziało wrocławskie muzeum, wkrótce część z nich można będzie podziwiać na wystawie stałej w Pawilonie Czterech Kopuł. Muzeum Sztuki Współczesnej.

Sonda
Czy często odwiedzasz muzea i galerie sztuki?