Wrocław: Nowy odcinek TAT na Nowy Dwór już gotowy

i

Autor: MPK Wrocław

Wrocław: Nowy odcinek TAT na Nowy Dwór już gotowy. Tramwaj linii 23 wraca na swoją stałą trasę

2021-05-14 13:07

Gotowy jest już nowy odcinek Trasy Autobusowo-Tramwajowej na Nowy Dwór. MPK zakończyło remont torowiska przy ul. Złotoryjskiej, a Wrocławskie Inwestycje przebudowały odcinek od ul. Śrubowej do pętli Wrocławski Park Przemysłowy. Na swoją stałą trasę wracają tramwaje linii 23. Pierwsze tramwaje do pętli przy WPP pojadą już od soboty (15 maja).

Dobiegł końca remont torowiska przy ul. Złotoryjskiej we Wrocławiu. Wymieniono blisko pół kilometra pojedynczego toru, przejazd tramwajowy w ciągu ul. Strzegomskiej oraz sieć trakcyjną. Nowe torowisko zostało wysiane trawą.

- Zielone torowisko gwarantuje cichsze przejazdy tramwajów, zapobiega też wzbijaniu się pyłów z tłucznia. To wszystko oznacza większy komfort dla osób, które mieszkają w okolicy - mówi prezes MPK Wrocław, Krzysztof Balawejder. - Na tym zalety się nie kończą. Zielone torowiska przyczyniają się też do walki ze zmianami klimatu, ograniczając zjawisko tzw. miejskich wysp ciepła.

W związku z zakończeniem prac związanych z remontem torowiska tramwajowego na ul. Złotoryjskiej oraz oddaniem do ruchu przebudowanego torowiska na ul. Śrubowej i Robotniczej, od soboty (15 maja) linia tramwajowa nr 23 powróci na swoją stałą trasę przejazdu od ul. Legnickiej do pętli "Wrocławski Park Przemysłowy" przy skrzyżowaniu ul. Robotniczej i Fabrycznej.

Koniec remontu otworzył tramwajom drogę do pierwszego fragmentu Trasy Autobusowo-Tramwajowej na Nowy Dwór. Torowisko wzdłuż ul. Robotniczej, po którym pojadą tramwaje linii 23, stanowi właśnie jej część.

- To pierwszy odcinek TAT, który idzie w śladzie dawnego torowiska wzdłuż ul. Robotniczej, prowadzącego do dawnej pętli przy Pafawagu, a dziś WPP. Przebudowa tego fragmentu kosztowała ponad 11,6 mln zł - informuje Piotr Paś, prezes Wrocławskich Inwestycji. - Niebawem będziemy gotowi z następnym odcinkiem od pl. Orląt Lwowskich do ul. Śrubowej, który będzie już absolutną nowością w układzie komunikacyjnym miasta.

Całość Trasy Autobusowo-Tramwajowej na Nowy Dwór ma powstać do 2023 roku. Już w najbliższych miesiącach ma zostać oddany do użytku wiadukt w ciągu TAT nad ul. Smolecką. To umożliwi przeprowadzenie objazdów na czas planowanych remontów w ciągu ul. Legnickiej i na pl. Jana Pawła II właśnie świeżo wyremontowanym torowiskiem przy ul. Złotoryjskiej.

Przebudowa skrzyżowania ulic Milenijnej i Popowickiej we Wrocławiu