Wrocław: Od czwartku darmowe autobusy. Ekologiczne! [ZDJĘCIA, ROZKŁADY, KONKURS, AUDIO]

2016-06-28 10:11

Będą kursowały one jednak tylko nieco ponad tydzień i na jednej trasie. Dlaczego nie trzeba kasować w nich biletów? Bo testuje je we Wrocławiu ich producent, firma Volvo.

Volvo 7900 Electric, bo tak brzmi pełna nazwa autobusu, ma niespełna 11 metrów długości i może pomieścić 86 pasażerów.

- To autobus elektryczny, niskopodłogowy, cichy, bezemisyjny, który zużywa o 80 procent mniej energii w porównaniu do analogicznych autobusów z silnikiem Diesla. Pojazd wyposażony jest w silnik elektryczny, a także w akumulatory litowo - jonowe, które doładowywane są podczas hamowania pojazdu. Pełne ładowanie następuje na przystankach końcowych i trwa zaledwie sześć minut - opowiada Anna Nojszewska z fabryki Volvo.

Wrocławianie jak Szwedzi

Takie pojazdy regularnie kursują po jednym ze szwedzkich miast.

- Ten konkretny autobus, który będzie na testach we Wrocławiu, jeździ od około roku na linii 55 w Göteborgu. Jest to trasa złożona właśnie z autobusów w pełni elektrycznych i elektryczno - hybrydowych - dodaje Anna Nojszewska.

Czy elektryczne autobusy zostaną we Wrocławiu?

We Wrocławiu autobusy będą kursować na specjalnej linii pokazowej A1. Od 30 czerwca do 9 lipca, w godzinach 8.00-22.00 będzie można za darmo nimi przejechać na trasie od Uniwersytetu bo fabryki Volvo przy Mydlanej, między innymi przez plac Bema, Grunwaldzki, park Szczytnicki i Sępolno. 

Kierowcami pojazdów będą pracownicy wrocławskiego MPK. Jednak miejska spółka nie planuje kupna tych autobusów.

- W aktualnych planach zakupów MPK Wrocław nie ma autobusów elektrycznych, ale jesteśmy zainteresowani nowoczesnymi technologiami i nowinkami na rynku, dlatego z chęcią przyłączyliśmy się do współpracy przy organizacji tych testów - tłumaczy Klaudia Kordylas z MPK.

Gadżety za zdjęcia

Przy okazji MPK organizuje konkurs.

- Zachęcamy do zrobienia maksymalnie pięciu zdjęć przedstawiających autobus elektryczny Volvo na wrocławskim przystanku lub w ruchu miejskim i wysłania ich na adres konkurs@mpk.wroc.pl. Czekają na Ciebie gadżety od Volvo: modele autobusów i powerbanki. Na zgłoszenia czekamy od 30 czerwca do 9 lipca - zaprasza Klaudia Kordylas.

Wrocław potęgą pojazdów elektrycznych w Polsce?
 

Popularność elektrycznych samochodów w Polsce wciąż jest bardzo mała, jednak to właśnie dzięki stolicy Dolnego Śląska sytuacja ma szansę się zmienić. W pierwszy weekend czerwca Tesla, amerykański producent aut elektrycznych przeprowadzi w Kostomłotach testy swojego najnowszego modelu S. Z kolei firma LG chce na Dolnym Śląsku wybudować fabrykę akumulatorów przeznaczonych do samochodów na prąd. 

Posłuchaj materiału reportera Radia ESKA Damiana Bonarka:

Czytaj także: