Roznoszą choroby zakaźne, przenoszą pasożyty i wyrządzają szkody, a najwięcej jest ich w centrum miasta. Wrocław rozpocznie letnią walkę ze szczurami za pomocą kilku rodzajów preparatów. Środki szczurobójcze działają z trzydniowym opóźnieniem.
- Szczury i generalnie gryzonie są bardzo inteligentnymi stworzeniami. Jeżeli gryzoń zauważy, że drugi pobrał taki środek i padł, inne szczury nie pobierają takiego środka - mówi Justyna Szczepańska z Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia. Jednak jeśli środek zacznie działać dopiero po 2-3 dniach, szczury nie będą wiedziały, że to jest przyczyna uśmiercenia gryzoni.
Mieszkańcy sami mogą przeciwdziałać pladze szczurów, stosując kilka zasad. - Niezamknięte pojemniki na zmieszane odpady, resztek żywności, dokarmianie ptaków w miejscach, do których gryzonie mają dostęp to tam obserwujemy ich najwięcej - przyznaje Szczepańska.
Szczury lubią też wodę, dlatego można je spotkać często w pobliżu Odry. Najbliższa letnia akcja deratyzacyjna zacznie się 1 lipca i potrwa dwa tygodnie. Zajmie się tym jedna firma. Koszt deratyzacji to 70 tysięcy złotych, czyli o połowę mniej niż w latach poprzednich.
Więcej w materiale reporterki Radia ESKA, Justyny Bortnik:
Czytaj także: Afrykańskie kleszcze zmierzają do Polski! Są naprawdę duże!