Jeździsz po Wrocławiu hulajnogą elektryczną? A może wolisz rower? To musisz wiedzieć. Strażnicy miejscy od poniedziałku, 30 sierpnia, mają nowe uprawnienia do nakładania mandatów za wykroczenia. W poniedziałek weszło w życie rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które wprowadza do kodeksu nowe przepisy dotyczące jazdy m.in hulajnogą elektryczną. Nowo wprowadzone przepisy obowiązują również rowerzystów. To z pewnością ważna informacja dla wielu wrocławian, którzy bardzo chętnie korzystają z hulajnóg elektrycznych. W naszym mieście nie brakuje również cyklistów, również oni powinni wiedzieć, jakie zmiany zaszły w przepisach.
Gdzie można jeździć hulajnogą elektryczną?
Kierujący hulajnogą elektryczną musi korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów z prędkością dopuszczalną 20 km/h. W przypadku, gdy brakuje drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, kierujący hulajnogą elektryczną mogą korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, jednak i tam nie można przekroczyć 20 km/h. Hulajnogą elektryczną można wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Jednak trzeba tam jechać tam z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać ruchu pieszemu.
Groźny wypadek pod Jeżowem. Zobaczcie galerię poniżej.
Kto może jeździć hulajnogą elektryczną?
Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane jest posiadanie karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany. Natomiast dzieci w wieku do 10 lat mogą jeździć hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.
Podobne przepisy przewidziano dla kierujących urządzeniami transportu osobistego. Użytkownicy tych pojazdów mogą się poruszać wyłącznie po drogach dla rowerów i chodnikach. Z kolei w przypadku urządzeń wspomagających ruch, jak np. rolki, wrotki, deskorolka nie są potrzebne żadne uprawnienia. Nie ma też ograniczeń wiekowych.
Mandat za jazdę hulajnogą. Za co?
Ustawa wprowadziła również kary za poruszanie się hulajnogą elektryczną, UTO lub urządzeniem wspomagającym ruch chodnikiem lub drogą dla pieszych – z prędkością większą niż prędkość zbliżona do prędkości pieszego lub za nieustępowanie pierwszeństwa pieszemu.
Najwyższy mandat - w wysokości od 300 do 500 zł - można dostać za kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka.