Wrocław ufundował dla szpitala. Będzie służyła do szczepienia seniorów

i

Autor: UM Wrocław

Wrocław ufundował karetkę dla szpitala. Będzie służyła do szczepienia seniorów

2022-02-19 10:07

Wrocław ufundował Uniwersyteckiemu Szpitalowi Klinicznemu kolejną nowoczesną karetkę. Ambulans z wyposażeniem medycznej karetki typu S, służyć będzie jako mobilny punkt szczepień dla seniorów.

Pierwszy kurs już w przyszłym tygodniu. Pracownicy USK raz w tygodniu odwiedzają chorych, którzy nie mogą, ze względu na stan zdrowia, dotrzeć do punktu szczepień. Mobilnie szpital zaszczepił już pół tysiąca osób. Nowa karetka będzie także przewozić pacjentów z COVID-19 między poszczególnymi lokalizacjami USK i innymi podmiotami leczniczymi na terenie Wrocławia.

- Ta karetka kosztowała ponad milion złotych, kolejny milion kosztował super nowoczesny aparat USG, wykorzystywany na oddziale angiologii. A to właśnie tam trafiają najcięższe przypadki. Takie wsparcie, zwłaszcza w okresie pandemii, jest dla nas kluczowe. Dzięki temu możemy wykorzystać potencjał Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w leczeniu wrocławian – mówił prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

Wichura na Dolnym Śląsku. Ponad 1300 interwencji straży.

Wrocław przekazał USK także nowoczesny sprzęt medyczny o wartości ponad 2 mln 240 tys. To kardiomonitor i głowica USG – dla oddziału neurologii, cyfrowy aparat RTG – dla radiologii, 2 aparaty USG i 32 pompy infuzyjne – dla wielu szpitalnych oddziałów, w tym chirurgii dziecięcej. - Dziękujemy w imieniu naszych pacjentów, którym ten sprzęt poprawił jakość leczenia, diagnostyki, zwiększył bezpieczeństwo transportu – podkreślała Barbara Korzeniowska, dyrektor ds. lecznictwa USK Wrocław.

To druga super nowoczesna karetka, którą Wrocław sfinansował dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. We wrześniu prezydent Wrocławia przekazał najnowocześniejszą karetkę w Polsce, małą salę intensywnej terapii na kółkach. Do tej pory w Polsce są tylko dwa takie pojazdy- w tym jeden właśnie we Wrocławiu. W karetce, przekazanej we wrześniu, pacjent może być podłączony do urządzenia ECMO, zastępującego pracę płuc oraz serca. Od września ta karetka przejechała ponad 40 tysięcy kilometrów. Dwa, trzy razy w tygodniu przewozi pacjentów podłączonych do ECMO.

- Wrocław nie jest organem prowadzącym dla żadnego szpitala w mieście, ale to nie oznacza, że zwalniamy się odpowiedzialności za zdrowie mieszkańców. W zeszłym roku, bardzo trudnym przecież, przeznaczyliśmy na wsparcie dla szpitali ponad 6,5 mln złotych. W tej chwili rozpatrujemy wniosek Szpitala Specjalistycznego im. J.Gromkowskiego, który potrzebuje pieniędzy za zakup specjalistycznej karetki do przewozu najmłodszych pacjentów – podsumował Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.