Odkomarzanie we Wrocławiu

i

Autor: UM Wrocław

Wrocław walczy z komarami. Miasto prowadzi opryski i rozdaje lawendę

2021-05-13 12:42

Opryski prowadzone z ziemi i powietrza, zarybianie zbiorników wodnych i rozdawanie mieszkańcom lawendy – to sposoby na walkę z komarami we Wrocławiu. Władze miasta od lat różnymi sposobami starają się ograniczyć populację owadów, które uprzykrzają życie mieszkańcom i gościom odwiedzającym stolicę Dolnego Śląska.

Gdy tylko robi się ciepło, mieszkańcom Wrocławia zaczynają uprzykrzać życie komary. Ze względu na specyficzne warunki klimatyczne stolicy Dolnego Śląska, wynikające z jej położenia geograficznego i ukształtowania terenu, jak również obecność wielu zbiorników wodnych, populacja tych owadów ma tu doskonałe warunki do rozwoju. Aby zmniejszyć ich liczebność, władze Wrocławia co roku podejmują próby odkomarzania miasta. Jedną z podstawowych metod walki z komarami są opryski.

- Mamy zmapowanych ok. 250 potencjalnych miejsc rozwoju komarów. Ustalana jest wielkość populacji owadów i podejmowane są decyzje o przeprowadzeniu określonych zabiegów. Zespół ustala również ilości i dawki preparatu - informuje Monika Kaliwoda z Wydziału Srodowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta.

Opryski preparatami biologicznymi i chemicznymi prowadzone są zarówno z powietrza, jak i z ziemi. Samolot wykorzystywany jest głównie do oprysków dużych obszarów zielonych wzdłuż Odry, Bystrzycy, Widawy i Ślęzy oraz Pól Irygowanych. Odkomarzanie metodą naziemną prowadzone jest z kolei na ogólnodostępnych terenach zielonych, takich jak parki, zieleńce, cieki wodne oraz tereny wzdłuż dolin rzecznych. W przypadku zabiegów z wykorzystaniem środków chemicznych działania mogą być prowadzone w określonych warunkach – wcześnie rano lub późnym wieczorem, czyli w porze największej aktywności komarów, przy wietrze wiejącym z prędkością poniżej 4 m/s, temperaturze 24 stopni oraz braku opadów.

Ważnym elementem odkomarzania Wrocławia jest też zarybianie zbiorników wodnych, które odbywa się wiosną i jesienią. Do ok. 50 zbiorników trafia młody narybek, który żywi się larwami komarów. Wiosenne zarybianie podzielone zostało na 2 etapy.

- W pierwszym etapie zarybiono 10 zbiorników wodnych, m.in.: zbiorniki w Parku Szczytnickim, Fosę Miejską, Staw Pawłowicki oraz staw na terenie Arboretum Uniwersytetu Przyrodniczego. W drugim etapie, na początku maja, zarybiono 15 kolejnych. Do zbiorników trafią liny, karasie, karpie koi, płocie i wzdręgi - mówi Monika Kaliwoda.

W tym roku we Wrocławiu prowadzona będzie skierowana do mieszkańców akcja edukacyjna „#Komar Nie Siada!”.

- Chcielibyśmy pokazać mieszkańcom, że istnieje szereg naturalnych sposobów, dzięki którym każdy z nas może ograniczyć liczbę komarów w swoim otoczeniu. Chcemy wyjść do mieszkańców z katalogiem dobrych praktyk, aby byli świadomi, co komary przyciąga i jak mogą chronić się przed nimi jeszcze skuteczniej - mówi Jessica Wolska-Myszko z Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia. - Zapach ma ogromne znaczenie w świecie owadów, dlatego ważne jest, aby otaczać się roślinami odstraszającymi komary. W najbliższy weekend, w pawilonach ESK, we wrocławskich parkach chcemy zacząć akcję edukacyjną dla mieszkańców „#Komar Nie Siada!”. W jej trakcie będziemy rozdawać sadzonki lawendy i informować jak można przyłączyć się do działania ograniczającego uciążliwość komarów w mieście. Przy okazji tej akcji będzie można również pozbyć się drobnych odpadów, towarzyszyć nam bowiem będą SZOPy, czyli Samochody Zbierające Odpady Problemowe.

Dobre praktyki:

▪ Pojemniki, w których zbierasz deszczówkę, zabezpiecz w sposób umożliwiający jej gromadzenie np. moskitierą lub wymieniaj w nich wodę 2 razy w tygodniu, wykorzystując ją do podlewania roślin.

▪ Wodę w pojemnikach gospodarstwa domowego wymieniaj systematycznie co 3-4 dni, zwłaszcza w miesiącach letnich.

▪ Usuń wszelkie niepotrzebne pojemniki, w których może gromadzić się deszczówka, np. puszki, butelki, słoiki, zabawki (te, które są przydatne odwróć do góry dnem). Pozbądź się starych opon (woda w jednej oponie może być miejscem wylęgu nawet 10.000 komarów).

▪ Systematycznie czyść rynny z liści i gruzu, aby woda mogła swobodnie spływać.

▪ Czyść basen, zamontuj filtry, a gdy nie będzie już potrzebny, opróżnij go i zabezpiecz.

▪ Zarybiaj ozdobne oczka wodne i stawy drobnymi rybkami, które będą zjadały pojawiające się larwy.

▪ W oczkach wodnych, jeśli nie ma ryb, zamontuj urządzenia, które będą utrzymywały stałą cyrkulację wody.

▪ W ogrodzie lub na balkonie posadź rośliny, które odstraszają komary. Są to m.in. lawenda wąskolistna, mięta pieprzowa, komarzyca, kocimiętka właściwa, bazylia pospolita, mirt zwyczajny, koper włoski, surmia bignoniowa.

Wrocławska fontanna multimedialna już działa.