Gdy tylko robi się ciepło, mieszkańcom Wrocławia zaczynają uprzykrzać życie komary. Ze względu na specyficzne warunki klimatyczne stolicy Dolnego Śląska, wynikające z jej położenia geograficznego i ukształtowania terenu, jak również obecność wielu zbiorników wodnych, populacja tych owadów ma tu doskonałe warunki do rozwoju. Aby zmniejszyć ich liczebność, władze Wrocławia co roku podejmują próby odkomarzania miasta. Jedną z podstawowych metod walki z komarami są opryski.
- Mamy zmapowanych ok. 250 potencjalnych miejsc rozwoju komarów. Ustalana jest wielkość populacji owadów i podejmowane są decyzje o przeprowadzeniu określonych zabiegów. Zespół ustala również ilości i dawki preparatu - informuje Monika Kaliwoda z Wydziału Srodowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta.
Opryski preparatami biologicznymi i chemicznymi prowadzone są zarówno z powietrza, jak i z ziemi. Samolot wykorzystywany jest głównie do oprysków dużych obszarów zielonych wzdłuż Odry, Bystrzycy, Widawy i Ślęzy oraz Pól Irygowanych. Odkomarzanie metodą naziemną prowadzone jest z kolei na ogólnodostępnych terenach zielonych, takich jak parki, zieleńce, cieki wodne oraz tereny wzdłuż dolin rzecznych. W przypadku zabiegów z wykorzystaniem środków chemicznych działania mogą być prowadzone w określonych warunkach – wcześnie rano lub późnym wieczorem, czyli w porze największej aktywności komarów, przy wietrze wiejącym z prędkością poniżej 4 m/s, temperaturze 24 stopni oraz braku opadów.
Ważnym elementem odkomarzania Wrocławia jest też zarybianie zbiorników wodnych, które odbywa się wiosną i jesienią. Do ok. 50 zbiorników trafia młody narybek, który żywi się larwami komarów. Wiosenne zarybianie podzielone zostało na 2 etapy.
- W pierwszym etapie zarybiono 10 zbiorników wodnych, m.in.: zbiorniki w Parku Szczytnickim, Fosę Miejską, Staw Pawłowicki oraz staw na terenie Arboretum Uniwersytetu Przyrodniczego. W drugim etapie, na początku maja, zarybiono 15 kolejnych. Do zbiorników trafią liny, karasie, karpie koi, płocie i wzdręgi - mówi Monika Kaliwoda.
W tym roku we Wrocławiu prowadzona będzie skierowana do mieszkańców akcja edukacyjna „#Komar Nie Siada!”.
- Chcielibyśmy pokazać mieszkańcom, że istnieje szereg naturalnych sposobów, dzięki którym każdy z nas może ograniczyć liczbę komarów w swoim otoczeniu. Chcemy wyjść do mieszkańców z katalogiem dobrych praktyk, aby byli świadomi, co komary przyciąga i jak mogą chronić się przed nimi jeszcze skuteczniej - mówi Jessica Wolska-Myszko z Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia. - Zapach ma ogromne znaczenie w świecie owadów, dlatego ważne jest, aby otaczać się roślinami odstraszającymi komary. W najbliższy weekend, w pawilonach ESK, we wrocławskich parkach chcemy zacząć akcję edukacyjną dla mieszkańców „#Komar Nie Siada!”. W jej trakcie będziemy rozdawać sadzonki lawendy i informować jak można przyłączyć się do działania ograniczającego uciążliwość komarów w mieście. Przy okazji tej akcji będzie można również pozbyć się drobnych odpadów, towarzyszyć nam bowiem będą SZOPy, czyli Samochody Zbierające Odpady Problemowe.
Polecany artykuł:
Dobre praktyki:
▪ Pojemniki, w których zbierasz deszczówkę, zabezpiecz w sposób umożliwiający jej gromadzenie np. moskitierą lub wymieniaj w nich wodę 2 razy w tygodniu, wykorzystując ją do podlewania roślin.
▪ Wodę w pojemnikach gospodarstwa domowego wymieniaj systematycznie co 3-4 dni, zwłaszcza w miesiącach letnich.
▪ Usuń wszelkie niepotrzebne pojemniki, w których może gromadzić się deszczówka, np. puszki, butelki, słoiki, zabawki (te, które są przydatne odwróć do góry dnem). Pozbądź się starych opon (woda w jednej oponie może być miejscem wylęgu nawet 10.000 komarów).
▪ Systematycznie czyść rynny z liści i gruzu, aby woda mogła swobodnie spływać.
▪ Czyść basen, zamontuj filtry, a gdy nie będzie już potrzebny, opróżnij go i zabezpiecz.
▪ Zarybiaj ozdobne oczka wodne i stawy drobnymi rybkami, które będą zjadały pojawiające się larwy.
▪ W oczkach wodnych, jeśli nie ma ryb, zamontuj urządzenia, które będą utrzymywały stałą cyrkulację wody.
▪ W ogrodzie lub na balkonie posadź rośliny, które odstraszają komary. Są to m.in. lawenda wąskolistna, mięta pieprzowa, komarzyca, kocimiętka właściwa, bazylia pospolita, mirt zwyczajny, koper włoski, surmia bignoniowa.