Wystawa pandemiczna w Pawilonie Czterech Kopuł we Wrocławiu

i

Autor: Tomasz Golla

Wrocław: Wystawa pandemiczna w Pawilonie Czterech Kopuł [ZDJĘCIA, WIDEO]

2021-02-27 8:57

Prace polskich i zagranicznych twórców sztuki współczesnej z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu można oglądać od soboty na ekspozycji „BYpass. Wystawa pandemiczna” w Pawilonie Czterech Kopuł we Wrocławiu. Prezentowane prace reprezentują niemal wszystkie formy sztuki współczesnej – od malarstwa, przez rzeźbę, różne formy grafiki, fotografię i videoart po instalacje.

Ekspozycja „BYpass. Wystawa pandemiczna” powstała niejako w efekcie obostrzeń epidemicznych i zamknięcia placówek muzealnych dla zwiedzających. W Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej, podobnie jak w innych muzeach, projekty wystawiennicze musiały zostać „zamrożone”. W sytuacji „zawieszenia” ponownie przyjrzano się zbiorom Muzeum Sztuki Współczesnej i tak - jak podało kierownictwo muzeum - powstała ekspozycja „BYpass. Wystawa pandemiczna”.

Na wystawie prezentowanych jest kilkadziesiąt dzieł polskich i zagranicznych twórców sztuki współczesnej. Zwiedzający zobaczą prace m.in. Zofii Artymowskiej, Getulio Alvianiego, Marka Chlanda, Izabelli Gustowskiej, Edwarda Hartwiga, Krzesławy Maliszewskiej, Teresy Pągowskiej, Zofii Rydet i Wilhelma Sasnala.

Wystawa BYpass we wrocławskim Muzeum Narodowym

- „BYpass” to nasz muzealny zabieg ratujący, pozwalający nam przetrwać trudny czas - mówi dr Barbara Banaś, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Ekspozycja jest swoistym uzupełnieniem kolekcji stałej wystawianej w Pawilonie Czterech Kopuł.

- Ukazuje szereg niezwykle ciekawych zjawisk i osobowości artystycznych, których nie udało się pokazać w ramach głównej ekspozycji - wyjaśnia Banaś. - Klucz wyboru jest prosty i oparty o alfabet, czyli od litery A do Ż, i parytetowy, a więc wybraliśmy z bogatego zasobu prace artystek i artystów reprezentujących różne dyscypliny i nurty. To artystyczne panoptikum wydaje się być bardzo ciekawe i ozdrowieńcze – odkrywa przed nami szereg bardzo rzadko pokazywanych prac, w tym także dzieła artystów obcych, których niemały zespół znajduje się we wrocławskiej kolekcji.

Prezentowane prace to reprezentacja niemal wszystkich form sztuki współczesnej – od malarstwa, przez rzeźbę, różne formy grafiki, fotografię, videoart, instalacje.

Ekspozycję „BYpass. Wystawa pandemiczna” można oglądać w Pawilonie Czterech Kopuł we Wrocławiu do 16 maja.