Wrocławscy policjanci zatrzymali członków grupy przestępczej wyłudzającej nieruchomości

i

Autor: mat. policji

Wrocławscy policjanci zatrzymali członków grupy przestępczej wyłudzającej nieruchomości

2021-11-23 8:29

Wrocławscy policjanci zatrzymali 4 osoby podejrzewane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się m.in. wyłudzaniem nieruchomości. Przestępcy działali we Wrocławiu i innych miejscach na terenie kraju.

Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zatrzymali 4 osoby podejrzewane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się m.in. wyłudzaniem nieruchomości. Zatrzymane osoby usłyszały już zarzuty i zostały objęte dozorem policji. Nałożone na nie też poręczenie majątkowe oraz zakaz opuszczania kraju. Łącznie w śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu zatrzymano już 9 osób. Zarzuty postawiono m.in. osobie podejrzewanej o założenie i kierowanie grupą, która podejrzewana jest też o pranie brudnych pieniędzy o łącznej wartości ponad 4,3 mln zł.

- Mechanizm działania grupy opierał się na werbowaniu jej uczestników, głównie osób, które nabywały jedynie formalnie dla siebie nieruchomości oraz wprowadzaniu osób fizycznych w błąd co do rzeczywistych warunków zawieranych między nimi a podmiotami gospodarczymi oraz innymi osobami, umów pożyczki oraz przedmiotu ich zabezpieczenia - podała w komunikacie Prokuratura Krajowa.

Z ustaleń śledczych wynika, że sprawcy wprowadzali swoje ofiary w błąd, przedstawiając im nierzetelne oferty dotyczące udzielania pożyczek pod zastaw nieruchomości lub wartościowych przedmiotów. Na kolejnym etapie kierowano pokrzywdzonych do współpracującej z przestępcami kancelarii notarialnej, gdzie przed konkretnym notariuszem zawierano umowy pożyczki.

- Następnie, podejmowano szereg działań w celu uniknięcia zwrotu należnej wierzytelności poprzez zmienianie nazw i siedzib podmiotów gospodarczych oraz dokonywanie stosownych wpisów w księdze wieczystej przewłaszczonej nieruchomości - informuje Prokuratura Krajowa.

Działając w ten sposób członkowie grupy przejmowali nieruchomości i inne wartościowe przedmioty po znacznie zaniżonej wartości. Prokuratura przyznaje, że sprawa ma charakter rozwojowy.

Sonda
Znasz kogoś, kto stracił pieniądze na rzecz oszustów?
Pomorskie: Uber przydzwonił na czerwonym. "Ręce opadają"