Ciekawostki

Wrocławski blok był ikoną PRL-u. "Mrówkowiec" posiadał nawet prywatną plażę na dachu!

2024-11-24 4:30

Architektura w Polsce zachwyca w szczególności gdy przyjrzymy się budynkom powstałym w epoce PRL-u. Bez wątpienia to właśnie w tym okresie zbudowano prawdziwe ikony, które po dziś dzień robią wrażenie. Idealnym na to przykładem może być wrocławski "Mrówkowiec" mogący pomieścić ok. 3000 osób i wijący się na długość 235 metrów.

Spis treści

  1. Ten blok stał się legendą PRL-u. Wrocławianie obserwowali jak powstawał
  2. "Mrówkowiec": najdłuższy budynek mieszkalny we Wrocławiu
  3. Na dachu powstała plaża dla mieszkańców. Wszyscy im zazdrościli!

Ten blok stał się legendą PRL-u. Wrocławianie obserwowali jak powstawał

Wrocław jako stolica Dolnego Śląska może pochwalić się wieloma wyjątkowymi miejscami, które zapierają dech w piersiach. Turyści najchętniej spacerują po rynku, szukając krasnali lub udają się na szczyt perły miasta, czyli na SkyTower. Mało kto jednak zwraca uwagę na blok, który w okresie PRL-u był atrakcją, przełomem oraz powiewem świeżości, którego miasto potrzebowało. Mowa oczywiście o "Mrówkowcu", czyli bloku mieszkalnym zlokalizowanym przy ul. Drukarskiej 31-47. Czym wyróżnia się obiekt zaprojektowany przez Leszka Zdeka i dlaczego robił taką furorę? 

"Mrówkowiec": najdłuższy budynek mieszkalny we Wrocławiu

"Mrówkowiec" to najdłuższy budynek mieszkalny we Wrocławiu. Obiekt liczy sobie aż 235 metrów długości, ma 11 pięter i aż 590 mieszkań! W okresie PRL-u powstanie takiego budynku było wyczynem dla wielu wręcz nieosiągalnym, dlatego ludzie tak zachwycali się całym procesem tworzenia. 

Prace budowlane ruszyły w 1965 roku, a już dwa lata później do nowych lokali wprowadzili się pierwsi mieszkańcy. W szczytowym okresie w "Mrówkowcu" mieszkało nawet 3 tys. osób, lecz aktualnie liczba ta jest nieco mniejsza i oscyluje między 2 a 2,5 tysiąca mieszkańców.

Na dachu powstała plaża dla mieszkańców. Wszyscy im zazdrościli!

W latach 70. XX wieku na dachu "Mrówkowca" powstała plaża dla mieszkańców, a w zasadzie miejsce ogólnodostępne, gdzie latem można było się opalać. Niestety z czasem dach został zamknięty ze względu na wypadek, który miał miejsce w budynku - z VII piętra wypadła matka z dzieckiem.

Mimo wszystko niewyobrażalne rozmiary i rozwiązania, których w PRL-u powszechnie jeszcze nie było, sprawiły, że blok stał się atrakcją i zapisał się na kartach historii Wrocławia.

Zachęcamy do sprawdzenia naszej galerii zdjęć poniżej, w której znajdziecie fotografie "Mrówkowca".

Oto najpiękniejszy budynek wielorodzinny w Polsce. To nie żart. Wrocławianie przecierają oczy ze zdumienia