Jacek Sutryk opowiedział o kampanii #Wrocławniemarnuje

i

Autor: Krzysiek Staszkiewicz Jacek Sutryk opowiedział o kampanii #Wrocławniemarnuje

Wrocławski magistrat rezygnuje z plastiku! Jacek Sutryk zachęca do stosowania zasady "zero waste"

2019-04-23 19:15

Koniec z plastikowymi talerzykami, kubkami i słomkami! Wrocławski magistrat zachęca do bardziej ekologicznego podejścia do życia. Pomóc w tym ma zasada "zero waste", która m.in. zakłada ograniczanie produkcji odpadów i rezygnacji np. z jednorazowych naczyń wykonanych z plastiku.

Wystartowała kampania #Wrocławniemarnuje! We wtorek prezydent Jacek Sutryk namawiał wrocławian do wyeliminowania plastiku z ich życia. Przykładem dla mieszkańców mają być sami urzędnicy, którzy zamiast plastikowych używać będą ekologicznych naczyń. Wszystkiemu przyświecać będzie zasada "zero waste", a więc ograniczania produkcji odpadów i stosowania przedmiotów wielokrotnego użytku lub tych wykonanych z przyjaznych dla środowiska materiałów.

Zgodnie z zapowiedzią prezydenta Sutryka, zasada ta towarzyszyć będzie również przy organizacji ważnych miejskich wydarzeń, jak Wrocławski Maraton czy "Europa na widelcu". W obu przypadkach napoje i posiłki serwowane będą w biodegradowalnych naczyniach.

>>> Hulajnoga miejska, krzesło, a nawet lodówka - to można znaleźć w Odrze! Wielkie sprzątanie za nami! [AUDIO, ZDJĘCIA]

Magistrat zachęca również do picia wody z kranu. Mieszkańcy od maja na rachunkach od MPWiK otrzymywać będą informację o parametrach wody, w tym zawartości składników mineralnych. W ten sposób wrocławianie nie tylko będą chronić naturalne środowisko, ale zaoszczędzą również na zakupie wody w plastikowych butelkach.

Kampania prowadzona będzie również na wrocławskich osiedlach. Podczas organizowanych tam pikników organizowane będą warsztaty kulinarne z udziałem znanych szefów kuchni. Pokażą oni nie tylko, jak nie marnować jedzenia, ale i co pysznego można przyrządzić na przykład z obierków. Z kolei na specjalnie utworzonej mapie znajdziemy miejsca we Wrocławiu, które wpisują się w ideę "zero waste", a więc takie, gdzie można oddać jedzenie, ubrania czy książki.

Na ratunek Ziemi

Przypomnijmy, że rocznie w Polsce marnuje się około 9 mln ton jedzenia. W przypadku plastiku, szacuje się, że jest on głównym źródłem zanieczyszczeń mórz i oceanów. Recyklingowi poddanych zostało zaledwie 9 proc. z wyprodukowanych do tej pory 9 mld ton plastiku.

Jacek Sutryk podczas wtorkowej konferencji przyznał, że Wrocław jest pierwszym w Polsce samorządem, który zdecydował się na tak szeroką kampanię społeczną w duchu "zero waste". Z kolei kilka tygodni temu Wałbrzych jako pierwsze miasto w Polsce ogłosiło rezygnację z plastikowych naczyń w instytucjach publicznych.

Czytaj także: Inspiracji szuka na śmietniku! Wrocławianka tworzy meble z odpadów [AUDIO, ZDJĘCIA]

Zobacz WIDEO: