W związku z coraz większą liczbą zakażeń koronawirusem największe wrocławskie uczelnie podjęły decyzję o zmianie sposobu prowadzenia zajęć. Na Politechnice Wrocławskiej do końca semestru zimowego zajęcia będą odbywały się wyłącznie w trybie zdalnym.
- W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną podjąłem decyzję, że do końca semestru zimowego zajęcia odbywać się będą wyłącznie w trybie zdalnym - poinformował rektor Politechniki Wrocławskiej, prof. Arkadiusz Wójs. - Prace dyplomowe jako rodzaj aktywności indywidualnej mogą być realizowane stacjonarnie, za zgodą promotora i dziekana, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Obrony prac dyplomowych, egzaminy i zaliczenia mogą być przeprowadzone zarówno zdalnie, jak i stacjonarnie – kluczowym argumentem będzie aktualna sytuacja epidemiczna.
Na nauczanie zdalne przechodzi także Uniwersytet Wrocławski.
- Jedynie zajęcia praktyczne - laboratoria, warsztaty, praktyki - będą mogły być prowadzone stacjonarnie - wyjaśnia rektor prof. Przemysław Wiszewski. - Laboratoria zostają stacjonarne ponieważ wiele tego typu zajęć zostało przełożonych w poprzednim semestrze na jesień. W przypadku ostatnich lat studiów te zajęcia muszą się odbyć - w innym wypadku zabraknie na nie czasu.
Wyłącznie zdalnie będą odbywać się także zajęcia wychowania fizycznego. Obowiązek taki nakłada na uczelnię ustawa o szkolnictwie, która zobowiązuje szkoły wyższe do prowadzenia zajęć WF - zajęcia muszą się więc odbyć. Zdalnie prowadzone będą również oficjalne zgromadzenia i uroczystości.
Nowe obostrzenia będą obowiązywać - na razie - do 15 listopada. Jeśli sytuacja epidemiczna znacząco się poprawi, uczelnia wróci do nauczania hybrydowego. Decyzja odnośnie dalszego sposobu nauczania zapadnie najpóźniej 6 listopada.
- Musimy być elastyczni. I będziemy - na razie obserwujemy w Polsce szybki przyrost chorych, więc ograniczamy pobyt na uczelni pracowników i studentów do niezbędnego minimum - mówi prof. Wiszewski. - Gdy sytuacja się poprawi, powrócimy do nauczania hybrydowego. Dla mnie słowem kluczem na ten rok akademicki jest „elastyczność”.
Polecany artykuł: