We Wrocławiu można odzyskać słuch! Pierwsze operacje już za nami [ZDJĘCIA, AUDIO]

2019-11-07 8:05

We Wrocławiu można odzyskać słuch! Uniwersytecki Szpital Kliniczny dołączył do 13 ośrodków w Polsce wszczepiających implanty słuchowe. A to wszystko finansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Brawa przywitały Alinę w świecie dźwięków. Dziewczynka zaśpiewała podczas konferencji prasowej, a mogła to zrobić dzięki temu, że odzyskała słuch. Od niedawna Alina ma wszczepione dwa implanty ślimakowe. To jedna z uczestników dolnośląskiego programu, który korzysta z funduszy NFZ. Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu dołączył do grona 13 ośrodków w Polsce, które wszczepiają implanty słuchowe, zwane implantami ślimakowymi. Pacjenci z Dolnego Śląska nie muszą już jeździć na operacje do Poznania czy Warszawy.

- Słyszę głośniej i obustronnie - dumnie opowiada Alina, która ostatnio zyskała implant na drugie ucho. Dzięki temu, będzie mogła prawidłowo się rozwijać i chodzić do publicznej szkoły.

- Za nami pierwsze operacje wszczepienia implantów słuchowych, niewielkich urządzeń, dzięki którym pacjenci słyszą. Plany są ambitne, chcemy pomagać ok. 100 osobom rocznie - deklaruje prof. Krzysztof Morawski, kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Póki co, pieniędzy starczy na wszczepienie 25 implantów do końca tego roku. Fundusz obejmuje też późniejszą rehabilitację, którą przechodzi właśnie kilkuletnia Iga.

- Iga na większość dźwięków już reaguje, nawet zaczyna coś rozumieć. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że to tak szybko zostało zorganizowane. Trwało to półtora miesiąca od momentu zakwalifikowania - opowiada mama Igi.

Program jest dedykowany osobom cierpiącym na niedosłuch i głęboki niedosłuch, od dzieci, przez dorosłych po seniorów. Możliwość ta zrodziła się ze współpracy pomiędzy szpitalem, dolnośląskim oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim.

Wiecej o implantach słuchowych w materiale reporterki Radia ESKA Patrycji Nawrockiej