Wystawa dzieł sztuki kupionych od wrocławskich artystów

i

Autor: Tomasz Golla

Wystawa dzieł sztuki kupionych od wrocławskich artystów [ZDJĘCIA]

2021-02-05 19:41

Do końca lutego na wystawie w Arsenale Miejskim oglądać można dzieła sztuki zakupione od wrocławskich artystów w ramach prowadzonego przez miasto programu pomocy, związanego z pandemią koronawirusa. Na zakup prac magistrat przeznaczył blisko 130 tys. zł.

Wsparcie wrocławskich artystów m.in. przez kupno i ekspozycję ich prac, zapowiedział w kwietniu ubiegłego roku prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Prace wybrano w konkursie, na który artyści przysłali ponad 150 swoich dzieł. Ostatecznie wybrano 30, a na ich zakup magistrat przeznaczył 129 tys. zł. Zakupy dzieł sztuki to część Wrocławskiego Programu Interwencji Społecznej.

Wystawa dzieł sztuki kupionych od wrocławskich artystów

- Artyści są jedną z grup, która w znaczny sposób dotknięta jest skutkami epidemii Covid-19 - podkreśla dyrektor departamentu spraw społecznych wrocławskiego magistratu, Bartłomiej Świerczewski. - Nie mają wystaw, nie działały przez znaczną część roku galerie sztuki. Zakup dzieł sztuki, ale i stypendia, są wsparciem miasta dla artystów, bo bez nich miasto nie będzie wygadało tak jak dawniej.

Jak wyjaśnia Bartłomiej Świerczewski, pomysł ten – podobnie jak nowy program stypendiów artystycznych - zrodził się w wyniku rozmów ze środowiskiem artystów.

- Podobne programy w związku z epidemią uruchamiają też inne miasta, m.in. Poznań. Chodzi o wsparcie artystów, którzy utrzymują się ze sztuki - jako wykonujący wolny zawód - dodaje Świerczewski.

Wszystkie zakupione prace można oglądać na wystawie w Arsenale Miejskim do 28 lutego, w godz. 11 - 17 od środy do niedzieli. Po zakończeniu wystawy część prac znajdzie się na ekspozycji w budynkach Urzędu Miejskiego. Następnie zostaną przekazane instytucjom kultury, bądź wykorzystane do celów reprezentacyjnych przez prezydenta Wrocławia.