Nowość na wrocławskim lotnisku. Bramki do automatycznej kontroli przyspieszą odprawę [ZDJĘCIA]

2021-02-04 9:18

Na lotnisku we Wrocławiu pojawiły się bramki do automatycznej kontroli dokumentów podróżnych w strefie Non Schengen. Wrocławskie lotnisko, jako drugie regionalne lotnisko w Polsce, zainstalowało je zarówno w hali odlotów, jak i przylotów. Nowe bramki pozwolą pasażerom szybciej przejść odprawę.

Na wrocławskim lotnisku zainstalowano bramki do automatycznej kontroli granicznej. Bramki znajdują się w halach odlotów i przylotów - po 4 w każdej hali.

- Jestem przekonany, że nowe wyposażenie wpłynie na usprawnienie i przyśpieszenie procesu kontroli granicznej - mówi płk Tomasz Michalski, komendant Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. - Bramki automatycznie weryfikują dane zawarte w chipie biometrycznym paszportu z wizerunkiem twarzy podróżnego. Dzięki temu wykluczona jest możliwość posłużenia się podrobionym, przerobionym lub cudzym dokumentem. Ponadto bramki są połączone z bazami danych, które obsługuje Straż Graniczna, a to z kolei pozwala m.in. wykryć, czy podróżny nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa wewnętrznego i porządku publicznego.

Automatyczna kontrola graniczna na wrocławskim lotnisku

Kto może korzystać z bramek do automatycznej kontroli dokumentów?

Kontrola graniczna na lotnisku obowiązuje podróżnych wylatujących lub przylatujących z krajów spoza strefy Schengen. Bramki do automatycznej kontroli są ustawione przy wejściu i wyjściu ze strefy Non Schengen. Z bramek mogą korzystać pełnoletni obywatele UE, EOG i Szwajcarii posiadający dokument biometryczny: paszport lub dowód osobisty.

- Tylko z takiego dokumentu mogą być odczytane dane przez urządzenie skanujące - wyjaśnia Przemysław Marcinkowski, dyrektor ds. infrastruktury w Porcie Lotniczym Wrocław.

Bramka obsługuje osoby o wzroście pomiędzy 120 a 220 cm.

ZOBACZ TEŻ: Testy na wrocławskim lotnisku zwalniają z kwarantanny? Ministerstwo ma wątpliwości

Jak przebiega automatyczna kontrola graniczna na lotnisku?

Aby skorzystać z automatycznej kontroli granicznej, należy podejść do bramki, otworzyć dokument na stronie ze zdjęciem, przyłożyć go do czytnika i chwilę przytrzymać. Po automatycznej weryfikacji danych otwiera się bramka, przez którą trzeba wejść do środka, gdzie następuje skanowanie twarzy w celu potwierdzenia tożsamości. Aby zeskanować twarz, należy stanąć w wyznaczonym miejscu (oznaczonym na podłodze symbolem stóp), zdjąć nakrycie głowy, okulary i maseczkę. Jeżeli wszystko się zgadza, można wyjść ze strefy automatycznej kontroli.

Bramki do automatycznej kontroli granicznej działają na kilku lotniskach w Polsce, ale tylko na lotniskach w Warszawie, we Wrocławiu i w Poznaniu są w obu halach.

- Na innych lotniskach bramki są albo w hali przylotów, albo w hali odlotów. Port Lotniczy Wrocław zainstalował je w obu halach, podobnie jak zrobiono to w Warszawie na lotnisku Chopina oraz na lotnisku w Poznaniu - mówi Przemysław Marcinkowski.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nowy punkt testowania koronawirusa na wrocławskim lotnisku. Ile będzie kosztowało badanie?

Sonda
Czy masz już pomysł na letnie wakacje?