Testy na wrocławskim lotnisku zwalniają z kwarantanny?

i

Autor: materiały prasowe

Testy na wrocławskim lotnisku zwalniają z kwarantanny? Ministerstwo ma wątpliwości

2021-02-03 14:47

Pasażerowie przylatujący do Wrocławia tuż po przylocie mogą wykonać na lotnisku szybki test antygenowy na obecność COVID-19. Testy, realizowane są przed stanowiskami kontroli granicznej, czyli przed przekroczeniem granicy Polski, więc - według władz lotniska - umożliwiają zwolnienie z 10-dniowej kwarantanny. Ministerstwo zdrowia ma co do tego wątpliwości.

Pod koniec stycznia na wrocławskim lotnisku uruchomiono punkt badań na obecność COVID-19. Punkt diagnostyczny, w którym wykonywane są szybkie testy antygenowe, znajduje się przed stanowiskami kontroli granicznej. Punkt działa po każdym przylocie samolotu spoza strefy Schengen, także w godzinach nocnych. Koszt wykonania testu to 200 zł, a czas oczekiwania na wynik wynosi ok. 15 minut.

CZYTAJ WIĘCEJ: Szybkie testy na koronawirusa na lotnisku we Wrocławiu. Pasażerowie mogą uniknąć kwarantanny

Władze lotniska zapewniają, że negatywny wynik testu umożliwia osobom wracającym do Polski spoza strefy Schengen zwolnienie z 10-dniowej kwarantanny.

We wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, odnosząc się do informacji o badaniach oferowanych na wrocławskim lotnisku powiedział, że wykonanie testu wykrywającego zakażenie koronawirusem po wjeździe do Polski nie zwalnia z obowiązku odbycia kwarantanny. Andrusiewicz podkreślił, że nie ma przepisów, które dopuszczają zwolnienie z kwarantanny po badaniu w Polsce.

- Test należy wykonać nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy – wskazał Andrusiewicz.

Tymczasem w wydanym w środę oświadczeniu wrocławskie lotnisko wskazuje, że punkt diagnostyczny, w którym wykonywane są testy antygenowe na obecność COVID-19 znajduje się przed stanowiskami kontroli granicznej, czyli - jak podkreślano - "przed przekroczeniem granicy Państwa Polskiego, czyli przed powrotem/wjazdem do Polski".

- W związku z tym ich negatywny wynik - zgodnie z Rozporządzeniem z dnia 21 grudnia 2020 roku, po nowelizacji 22 stycznia 2021 roku - umożliwia zwolnienie z 10-dniowej kwarantanny – napisano w oświadczeniu. - Port Lotniczy Wrocław, wprowadzając 30 stycznia 2021 r. to udogodnienie dla podróżnych, w pełni respektował obowiązujące rozporządzenie. Zgodnie z jego treścią, z obowiązku odbycia kwarantanny są zwolnione osoby posiadające negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego przed przekroczeniem granicy, w okresie 48 godzin, licząc od momentu wyniku tego testu.

Sonda
Boisz się latać samolotem?
Express Biedrzyckiej - Bolesław Piecha: Nie będzie przerw w szczepieniach