Z powietrza, lądu, wody i… lawendą. Tak Wrocław będzie walczył z komarami

i

Autor: pixabay Z powietrza, lądu, wody i… lawendą. Tak Wrocław będzie walczył z komarami

Z powietrza, lądu, wody i… lawendą. Tak Wrocław będzie walczył z komarami

2022-05-19 11:59

1250 ha metodą lotniczą – tereny zielone wzdłuż wrocławskich rzek, 360 ha metodą naziemną – parki i zieleńce plus 350 ha kompleksowego odkomarzania w dolinie Bystrzycy. Ponadto 50 zarybionych zbiorników oraz akcje rozdawania… lawendy. Tak Wrocław w 2022 roku będzie walczył z komarami.

Już od ponad 20 lat we Wrocławiu działa program kontroli liczebności komarów. Zespół, który tego dokonuje w terenie, pracuje od początku marca do końca października. Na podstawie sporządzonych raportów wyznaczane są miejsca wymagające przeprowadzenia oprysków.

- Mamy zinwentaryzowanych około 300 potencjalnych miejsc rozwoju komarów. Ustalana jest wielkość populacji owadów i podejmowane są decyzje o przeprowadzeniu określonych zabiegów. Zespół ustala również ilości i dawki preparatu – informuje Grzegorz Rajter z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Jak Wrocław będzie walczył z komarami?

Na podstawie wieloletnich badań i doświadczeń uznano, że najbardziej skutecznym sposobem kontroli populacji komarów jest system łączący różne metody. Działania prowadzone będą przy użyciu:

  • preparatu biologicznego, który działa wybiórczo na larwy komarów rozwijające się w wodzie; w tym przypadku zabiegi mogą być prowadzone w każdych warunkach atmosferycznych, są bezpieczne dla ludzi i przyjazne środowisku;
  • preparatów chemicznych, z zastosowaniem minimalnej dawki, aby była skuteczna przy ograniczaniu populacji dorosłych osobników komarów, a tym samym pozwoliła na zachowanie jak największej ilości pozostałych, a w szczególności pszczół.

Rondo przy al. Karkonoskiej we Wrocławiu oficjalnie nazwane imieniem WOŚP. ZOBACZ GALERIĘ PONIŻEJ.

Te drugie działania wymagają określonych warunków. Mogą być prowadzone wczesnym rankiem lub późnym wieczorem - kiedy mamy największą aktywność komarów, przy niewielkim wietrze i kiedy nie pada.

Preparaty biologiczne i chemiczne będą aplikowane z samolotu na obszarze 1250 ha wzdłuż rzek Odry, Bystrzycy, Widawy i Ślęzy oraz Pól Irygowanych. Odkomarzanie metodą naziemną prowadzone będzie na terenach zieleni należących do miasta na obszarze 360 ha, zwłaszcza w parkach, zieleńcach, ciekach wodnych czy terenach zieleni wzdłuż dolin rzecznych. Kompleksowym odkomarzaniem objęte są też tereny zieleni w dolinie rzeki Bystrzycy - od osiedla Marszowice do osiedla Jarnołtów - ok. 350 ha.

Jurek Owsiak we Wrocławiu. WOŚP ma swoje rondo w mieście.

Miasto stawia też na zarybianie zbiorników wodnych. Łącznie do ok. 50 zbiorników wodnych trafił młody narybek, który żywi się larwami komarów, m.in. w Parku Południowym, przy ul. Heweliusza, w Parku Brochowskim, w Parku Sołtysowickim czy w Fosie Miejskiej.

Edukacja i lawenda

- Będziemy też kontynuować kampanię edukacyjną dla mieszkańców, aby pokazać, że istnieje szereg naturalnych sposobów, dzięki którym możemy ograniczyć liczbę komarów w swoim otoczeniu. Zapach ma ogromne znaczenie w świecie owadów, dlatego ważne jest, aby otaczać się roślinami odstraszającymi komary. Pierwsze sadzonki lawendy rozdawaliśmy mieszkańcom w trakcie Dnia Odry 2022 przy Bulwarze Dunikowskiego. W następnym tygodniu, od 21 maja, będziemy prowadzili kampanię informacyjną wraz z wręczaniem sadzonek podczas Dni Przyrodników, to piknik organizowany przez Uniwersytet Przyrodniczy w Pawłowicach – dodaje Grzegorz Rajter.

Sonda
Czy często gryzą Cię komary?