Już od ponad 20 lat we Wrocławiu działa program kontroli liczebności komarów. Zespół, który tego dokonuje w terenie, pracuje od początku marca do końca października. Na podstawie sporządzonych raportów wyznaczane są miejsca wymagające przeprowadzenia oprysków.
- Mamy zinwentaryzowanych około 300 potencjalnych miejsc rozwoju komarów. Ustalana jest wielkość populacji owadów i podejmowane są decyzje o przeprowadzeniu określonych zabiegów. Zespół ustala również ilości i dawki preparatu – informuje Grzegorz Rajter z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Jak Wrocław będzie walczył z komarami?
Na podstawie wieloletnich badań i doświadczeń uznano, że najbardziej skutecznym sposobem kontroli populacji komarów jest system łączący różne metody. Działania prowadzone będą przy użyciu:
- preparatu biologicznego, który działa wybiórczo na larwy komarów rozwijające się w wodzie; w tym przypadku zabiegi mogą być prowadzone w każdych warunkach atmosferycznych, są bezpieczne dla ludzi i przyjazne środowisku;
- preparatów chemicznych, z zastosowaniem minimalnej dawki, aby była skuteczna przy ograniczaniu populacji dorosłych osobników komarów, a tym samym pozwoliła na zachowanie jak największej ilości pozostałych, a w szczególności pszczół.
Rondo przy al. Karkonoskiej we Wrocławiu oficjalnie nazwane imieniem WOŚP. ZOBACZ GALERIĘ PONIŻEJ.
Te drugie działania wymagają określonych warunków. Mogą być prowadzone wczesnym rankiem lub późnym wieczorem - kiedy mamy największą aktywność komarów, przy niewielkim wietrze i kiedy nie pada.
Preparaty biologiczne i chemiczne będą aplikowane z samolotu na obszarze 1250 ha wzdłuż rzek Odry, Bystrzycy, Widawy i Ślęzy oraz Pól Irygowanych. Odkomarzanie metodą naziemną prowadzone będzie na terenach zieleni należących do miasta na obszarze 360 ha, zwłaszcza w parkach, zieleńcach, ciekach wodnych czy terenach zieleni wzdłuż dolin rzecznych. Kompleksowym odkomarzaniem objęte są też tereny zieleni w dolinie rzeki Bystrzycy - od osiedla Marszowice do osiedla Jarnołtów - ok. 350 ha.
Miasto stawia też na zarybianie zbiorników wodnych. Łącznie do ok. 50 zbiorników wodnych trafił młody narybek, który żywi się larwami komarów, m.in. w Parku Południowym, przy ul. Heweliusza, w Parku Brochowskim, w Parku Sołtysowickim czy w Fosie Miejskiej.
Edukacja i lawenda
- Będziemy też kontynuować kampanię edukacyjną dla mieszkańców, aby pokazać, że istnieje szereg naturalnych sposobów, dzięki którym możemy ograniczyć liczbę komarów w swoim otoczeniu. Zapach ma ogromne znaczenie w świecie owadów, dlatego ważne jest, aby otaczać się roślinami odstraszającymi komary. Pierwsze sadzonki lawendy rozdawaliśmy mieszkańcom w trakcie Dnia Odry 2022 przy Bulwarze Dunikowskiego. W następnym tygodniu, od 21 maja, będziemy prowadzili kampanię informacyjną wraz z wręczaniem sadzonek podczas Dni Przyrodników, to piknik organizowany przez Uniwersytet Przyrodniczy w Pawłowicach – dodaje Grzegorz Rajter.