Potężne kwoty

Za co Polacy dostają mandaty? Tego nie róbcie zwłaszcza na pasach!

2024-04-02 9:54

Maksymalna kwota mandatu to obecnie 5000 zł, ale już sąd może nałożyć grzywnę nawet w wysokości 30 000 zł! To jednak ekstremalne przypadki, znacznie częściej kierowcy łamią przepisy, które są wyceniane nieco niżej. Za co Polacy dostają mandaty? Sprawdźcie.

Tego nie róbcie na drogach, zwłaszcza na pasach!

91 proc. wypadków drogowych powodowanych jest przez kierowców samochodów. Gros z nich mam miejsce na, lub w obrębie przejść dla pieszych. To newralgiczne miejsce, gdzie kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność.

Chyba każdy uczestnik ruchu drogowego, a zwłaszcza kierowca, wie, że pieszy ma na pasach bezwzględne pierwszeństwo. Oznacza to, że kierowcy zbliżając się do przejścia dla pieszych, muszą zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszym, którzy chcą wejść na „zebrę”.

Często jednak kierowcy zadają sobie pytanie – w którym momencie można wjechać na pasy? Czy trzeba czekać, aż pieszy zupełnie zejdzie z jezdni, czy wystarczy poczekać, aż opuści „nasz” pas ruchu?

Co ciekawe, przepisy dokładnie nie regulują takiego przypadku. W kodeksie drogowym mamy ogólny zapis, który mówi, że: „Ustąpienie pierwszeństwa to powstrzymanie się od ruchu, jeżeli ruch mógłby zmusić pieszego do zatrzymania się, zwolnienia lub przyspieszenia kroku”.

Możemy zatem wjechać na pasy wtedy, gdy nie spowodujemy u przechodnia żadnej dodatkowej reakcji. Teoretycznie możemy więc to zrobić nawet w sytuacji, w której znajduje się on jeszcze na pasach. Jeśli jednak przestraszymy go naszym manewrem, możemy narazić się na konsekwencje. I to srogie, bo mandat za takie wykroczenie to nawet 1500 złotych i 10 punktów karnych.

Za to kierowcy najczęściej dostają mandaty

Przewinienia w obrębie przejścia dla pieszych to jedna częstych, ale nie najczęstszych przyczyn, za które kierowcy dostają mandaty.W naszej galerii znajdziecie najczęściej łamane przepisy drogowe, a także mandaty, które za to grożą. Lepiej tego nie róbcie!

Pościg pod Wrocławiem. Podczas ucieczki kierowca robił coś szokującego