Zachowaj czystość, dbaj o kanalizację

2024-04-26 10:44 Materiał sponsorowany

Wrocławska sieć kanalizacyjna to blisko 2000 km gęstej sieci podziemnych rur rozciągających się pod całym miastem. Niewłaściwe użytkowanie kanalizacji może prowadzić nie tylko do powstawania zatorów, ale także stać się przyczyną problemów związanych ze szczurami, jeśli trafią tam resztki jedzenia.

Śmieci wyrzucane do toalety mogą zatrzymywać się w sieci kanalizacyjnej i przyłączach, a nawet zatkać naszą domową toaletę, powodując cofanie się nieczystości. Sieć kanalizacyjna została zaprojektowana tak, aby radzić sobie ze z nieczystościami komunalnymi a nie śmieciami, które powinny znaleźć się w odpowiednim do segregacji pojemniku.

Toaleta to nie śmietnik

Nawilżane chusteczki, pieluchy, podpaski, tampony, płatki kosmetyczne czy patyczki do uszu to prawdziwi wrogowie systemów kanalizacyjnych i zatkanych pomp w oczyszczalniach czy przepompowniach ścieków. Podobnie jest z niedopałkami papierosów, włosami, resztkami materiałów budowlanych – w szczególności farb, czy też igłami, strzykawkami, a nawet żwirkiem dla kota.

Resztki w toalecie przyciągają szczury

Śmieci to jednak nie wszystko. Resztki jedzenia wrzucane do toalety mogą powodować nie tylko zatory, ale także stać się pożywieniem dla szczurów. Dlatego przestrzeganie zasady: nie wrzucam resztek jedzenia do toalety, nie tylko zmniejszy liczbę zatorów i awaryjność sieci, ale także ograniczy populację tych gryzoni w mieście. Dlatego tak ważne jest, aby nie wylewać resztek zup ani nie wrzucać żywności do toalety. Dla ułatwienia w zlewach można również zamontować specjalne sitka, które blokują spływanie resztek jedzenia z brudnych naczyń.

Zachowaj czystość, dbaj o kanalizację

i

Autor: materiały prasowe

Tłuszcz i olej zatykają rury

Kolejną grupą produktów, które przyczyniają się do problemów z kanalizacją są kuchenne oleje i tłuszcze. To właśnie one osadzają się na ścianach rur, również prowadząc do zatorów. Brygady MPWiK codziennie usuwają zatory kanalizacyjne, oczyszczając zatłuszczone rurociągi i usuwając awarie. Jednak jak mówi znane przysłowie – „lepiej zapobiegać niż leczyć”.

Artykuł Sponsorowany