Zima w Karkonoszach

i

Autor: Karkonoski Park Narodowy Zima w Karkonoszach

ZIMA przyszła w październiku! Białe Karkonosze! Zobaczcie ZDJĘCIA i WIDEO

2020-10-19 12:34

Śnieżna pokrywa ma nawet kilkanaście centymetrów! W Karkonoszach w ostatni weekend spadła spora warstwa śniegu. Turyści, którzy zaplanowali sobie niedzielny spacer najwyższym pasmem Sudetów, przeżyli duże zaskoczenie. Zobaczcie zdjęcia z zimowej aury!

Śnieg w Karkonoszach pojawiał się już w tym roku w najwyżej położonych punktach, ale w nocy z soboty na niedzielę białym puchem pokryło się całe najwyższe pasmo Sudetów powyżej 1000 m n.p.m. Na Śnieżce pokrywa śnieżna wynosi około 11 cm, ale w niektórych miejscach Karkonoszy zalega nawet kilkadziesiąt centymetrów śniegu, co bardzo utrudnia odnalezienie szlaków. Śnieg leży również na Kopie czy w Kotle Wielkiego Stawu i Małego Stawu, przy popularnej Samotni. Zobaczcie, jak wyglądają ośnieżone Karkonosze!

Karkonoski Park Narodowy apeluje o dobre planowanie wędrówek i ostrożność. Warunki w Karkonoszach są bardzo trudne. Jest zimno i bardzo ślisko. Na Śnieżce dodatkowo bardzo mocno wieje, a widoczność może ograniczać mgła.

Pracownicy parku uspokajają miłośników górskich wędrówek i informują, że nie zamykają jeszcze letnich szlaków i nie demontują kładki na Łomniczce. Według prognoz w góry wróci jeszcze jesień, ale zima może szybko wrócić w Karkonosze.

Co ciekawe, rok temu, o tej samej porze, w Karkonoszach panowały idealne warunki na wędrówki - swoimi wspomnieniami internauci dzielą się pod postem KPN na Facebooku. Świeciło słońce, a na horyzoncie nie było żadnych oznak zimy.