Jak pojadą tramwaje i autobusy?

Zima sparaliżuje komunikację miejską? Pogotowie w MPK Wrocław. Oto plan przewoźnika na atak zimy

2022-12-10 13:08

Podczas weekendu we Wrocławiu ma zaatakować zima – można spodziewać się m.in. mocnych opadów śniegu. MPK Wrocław zwołało sztab kryzysowy. Czy mieszkańcom Wrocławia grozi komunikacyjny paraliż?

Atak zimy we Wrocławiu. Jak pojedzie MPK Wrocław?

Mocnych opadów śniegu we Wrocławiu można się spodziewać od niedzieli, 11 grudnia. MPK Wrocław w pierwszej kolejności zrobiło przegląd wszystkich 520 zwrotnic, z których 400 jest wyposażonych w instalację grzewczą, umożliwiającą ich bieżące odladzanie. Dla zminimalizowania skutków ewentualnego zablokowania ruchu, przewoźnik zapewni także dodatkowe brygady Nadzoru Ruchu oraz Komisji Wypadkowej, które na głównych węzłach komunikacyjnych będą sprawować dyżury i w razie potrzeby manualnie odśnieżać oraz zabezpieczać solą zwrotnice i rozjazdy.

Szlaki komunikacyjne będą przecierane przez minimum dwa tramwaje z każdej zajezdni, a na czas intensywnych opadów, autobusy przestaną kursować po pasach autobusowo-tramwajowych, aby nie dopuścić do zapychania szyn śniegiem.

Dodatkowo każdy z podwykonawców MPK Wrocław, który jest odpowiedzialny za infrastrukturę torową i sieciową, zostanie zobowiązany do zwiększenia liczby ekip nadzorujących oraz naprawczych.

- Na razie to tylko prognozy, ale nauczeni doświadczeniami z ubiegłych lat traktujemy je bardzo poważnie. Chcemy być przygotowani na najgorsze, żeby wykluczyć ryzyko paraliżu komunikacyjnego i zapewnić wrocławianom możliwość transportu po mieście w kryzysowej sytuacji – mówi Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.

Gdyby doszło do problemów komunikacyjnych, pracownicy MPK mają na bieżąco informować pasażerów o zmianach w kursach i proponować alternatywy dla danych tras. Na dodatek komunikaty o możliwości wystąpienia utrudnień pojawią się na wszystkich ekranach LCD w autobusach i tramwajach. Właśnie te działania będą istotne na przykład w sytuacji przejazdów przez niektóre zwrotnice, które z uwagi na trwające opady mogą zostać czasowo pozbawione możliwości zmiany kierunku jazdy.

W poniedziałek będzie weekendowy rozkład jazdy?

MPK Wrocław informuje dodatkowo, że gdyby doszło – w wyniku wyjątkowo intensywnych opadów śniegu – do poważniejszych utrudnień, nie jest wykluczone wprowadzenie w poniedziałek weekendowego rozkładu jazdy dla tramwajów. - Ich mniejsza liczba na torach sprawi, że będą w stanie płynniej się przemieszczać mimo trudnych warunków – w przypadku istotnych utrudnień nie będą się tworzyć tramwajowe zatory – informuje przewoźnik.

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu. Niektóre ceny mogą szokować.