Zlikwidowano mafię tytoniową

i

Autor: Straż Graniczna Zlikwidowano mafię tytoniową

Zlikwidowano międzynarodową mafię tytoniową. 23 osoby zatrzymane

2021-10-19 18:49

23 osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się przemytem oraz nielegalną produkcją wyrobów tytoniowych zatrzymano na polecenie prokuratury w Jeleniej Górze. Śledczy zabezpieczyli mienie o wartości ponad miliona złotych. Straty Skarbu Państwa szacuje się na ponad 60 mln zł.

Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze zatrzymano 23 osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się przemytem oraz wytwarzaniem wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy. Z ustaleń śledczych wynika, że na terenie Niemiec - w Goerlitz - znajdował się prowadzony przez Polaków magazyn z suszem tytoniowym. Sprzedaż liści tytoniu formalnie dokonywana była na rzecz spółki zarejestrowanej w Słowacji, w rzeczywistości jednak susz, z wykorzystaniem podrobionych dokumentów, był przemycany do Polski, gdzie trafiał do krajalni tytoniu i wytwórni papierosów. Wytworzony tam towar był następnie nielegalnie sprzedawany. Straty Skarbu Państwa z tytułu podatku akcyzowego i VAT oszacowano na ponad 60 mln zł.

Podczas akcji nadzorowanej przez jeleniogórską prokuraturę przeszukano 31 miejsc - w tym 16 krajalni tytoniu - na terenie województw dolnośląskiego, łódzkiego, wielkopolskiego i podkarpackiego, a także w Niemczech. W trakcie przeprowadzonych przeszukań znaleziono narkotyki, sprzęt elektroniczny, samochody osobowe oraz sprzęt służący do produkcji nielegalnych papierosów. Zabezpieczono także dużą ilość gotówki w różnej walucie. Łącznie zarekwirowano ponad 2,2 tony tytoniu do palenia, prawie 5 ton suszu tytoniowego oraz ponad 350 tys. sztuk papierosów.

Zatrzymane osoby – wśród których znalazło się 4 obywateli Ukrainy – usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienia przestępstw skarbowych. Decyzją sądu 8 spośród zatrzymanych osób zostało aresztowanych tymczasowo na 3 miesiące. Wobec pozostałych orzeczono poręczania majtkowe w kwotach od kilku do 75 tys. zł, dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono też gotówkę, pojazdy i inne wartościowe przedmioty należące do podejrzanych o łącznej wartości przekraczającej 1 mln zł.

Śledztwo ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Jechał na czołówkę z tirem! Groza w Gliwicach
Sonda
Czy kupiłeś kiedyś papierosy pochodzące z przemytu?