Piotr Koper i Andreas Richter ciągle czekają na zgody na rozpoczęcie prac

i

Autor: screen/youtube.com Piotr Koper i Andreas Richter ciągle czekają na zgody na rozpoczęcie prac

Złoty pociąg. Odkrywcy: urzędnikom chyba o to chodzi, żebyśmy nie mogli nic zrobić [WIDEO]

2016-03-11 11:30

W niedzielę w Wałbrzychu kolejna manifestacja poparcia dla odkrywców skarbu. Tymczasem zgód na rozpoczęcie prac dalej nie ma.

Drugie już spotkanie tych, którzy chcą wyrazić poparcie dla rozpoczęcia prac odkrywkowych przy 65. kilometrze trasy kolejowej Wrocław - Wałbrzych zaplanowano na niedzielę, 13 marca. "Nie możemy poprzestać na jednym zrywie. Namawiajcie znajomych, informujcie rodzinę, kolegów i koleżanki. Musimy pokazać, że My się dopiero rozpędzamy" - zachęca na profilu akcji na Facebooku Rafał Okupniarek, jeden z organizatorów wydarzenia.

Konkurs: wymyśl nazwę skarbu

Tym razem happening będzie miał dodatkową atrakcję. Zorganizowany ma zostać konkurs na nazwę dla złotego pociągu. Organizatorzy obiecują autorom najlepszych pomysłów nagrody.

Ważnym punktem wydarzenia ma być pojawienie się Piotra Kopra, jednego z odkrywców złotego pociągu.

- To niezwykle budujące, że ludzie sami się organizują i chcą w ten sposób wpłynąć na urzędników. Przekonuje nas to, żeby to wszystko ciągnąć dalej - przyznaje Koper.

Kiedy mogą ruszyć odkrywki?

Tym bardziej, że odkrywcom nie udało się jeszcze uzyskać zgód na przeprowadzenie prac, mimo ustnych zapowiedzi, że dokumenty zostaną wydane. Piotr Koper i Andreas Richter przekopy kontrolne chcieli przeprowadzić w lutym. Teraz przełom marca i kwietnia wydaje się mało realnym terminem. 

Według informacji Piotra Kopra przedstawiciele PKP zwrócili się do urzędników z wydziału ochrony środowiska urzędu miasta w Wałbrzychu w sprawie wycinki drzew. Ci mieli odpowiedzieć, że nie rozpatrzą sprawy przed 28 marca.

- Wszyscy się boją, przekładają dokumenty z biurka na biurko. Chyba o to chodzi żebyśmy nic nie mogli zrobić. Jesli miastu by zalezało na tym, żeby załatwić ten temat, to juz dawno byłby załatwiony. Wystarczy sztab kryzysowy, trzy dni roboty, trzy dziury i byłaby odpowiedź czy złoty pociąg istnieje - przekonuje Piotr Koper.

Ptaki na drodze złotego pociągu

Wraz z początkiem marca pojawiła się nowa potencjalna przeszkoda do przeprowadzenia poszukiwań. Rozpoczął się okres lęgowy ptaków. Jeśli ornitolog znajdzie na terenie planowanej wycinki drzew gniazda chronionych gatunków, może to oznaczać kolejne przesunięcie prac w czasie.

Tymczasem Piotr Koper i Andreas Richter przygotowali wizualizację pokazującą, jak mają wyglądać prace przy poszukiwaniu złotego pociągu:

Czytaj także: Sprawdź, gdzie spotkasz kontrolera. Mamy najnowszy spis MPK Wrocław! [LISTA MIEJSC]