Smutna wiadomość, zmarła legenda opozycji z czasów PRL. Nie żyje Jarosław Hyk

i

Autor: PAP Smutna wiadomość, zmarła legenda opozycji z czasów PRL. Nie żyje Jarosław Hyk

Zmarł Jarosław Hyk, legenda wrocławskiej opozycji. To jego przejechała ciężarówka w stanie wojennym

2022-04-20 9:34

Zmarł Jarosław Hyk, opozycjonista w okresie PRL, działacz Solidarności Walczącej. Miał 60 lat. Do historii przeszedł m.in. za sprawą dramatycznych wydarzeń w stanie wojennym, kiedy przejechała go milicyjna ciężarówka na pl. 1 Maja we Wrocławiu.

Jarosław Hyk zmarł we wtorek, 19 kwietnia. Miał 60 lat. 

W latach 80. związany był z Pomarańczową Alternatywą. Działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów i współtworzył Akademicki Ruch Oporu we Wrocławiu. Hyk należał też do Solidarności Walczącej, zajmował się m.in. wydawnictwami drugiego obiegu.

W 2011 r. prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk we wpisie na Twitterze przypomniał, że w sierpniu 1982 r. podczas zamieszek na ówczesnym pl. 1 Maja we Wrocławiu Hyka przejechał pojazd ZOMO, co uwieczniły nagrania i zdjęcia.

Przypomnijmy, że do dramatycznych wydarzeń doszło 31 sierpnia 1982, w czasie stanu wojennego. Hyk brał udział w demonstracji, w trakcie której został potrącony i przejechany przez ciężarówkę ZOMO. Zdarzenie to zostało przypadkowo sfilmowane przez Wojciecha Wójcika. Przemycony za granicę film oraz zdjęcia z tego wypadku zamieściło wówczas wiele zagranicznych agencji informacyjnych, m.in. „Paris Match”.

Sonda
Decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce była słuszna?