Zmiana czasu na letni 2023

i

Autor: Joseph Redfield / Pexels Kiedy zmiana czasu na letni 2023?

Zmiana czasu na letni 2022. Dziś przestawiamy zegarki. Która jest godzina? [ZMIANA CZASU MARZEC 2022]

2022-03-27 9:18

Zmiana czasu na letni 2022. W nocy przeszliśmy z czasu zimowego na letni. Od wielu już lat dzieje się to w ostatni weekend marca. Czy dziś jest zmiana czasu? Czy to już ostatni raz pośpimy o godzinę krócej? Sprawdźcie szczegóły i zapamiętajcie, że trzeba przestawić zegarki.

Zmiana czasu na letni 2022 roku

Kolejna zmiana czasu z zimowego na letni za nami. Mimo że od dawna mówiło się, że zmiana czasu zostanie zlikwidowana to już wiadomo, że nie dojdzie do tego wcześniej niż za kilka lat. W ten weekend ponownie przestawiamy wskazówki zegarków.

UWAGA! Śmiertelne konsekwencje zmiany czasu. Naukowcy nie mają wątpliwości!

Przypomnijmy, że do zmiany czasu z zimowego na letni zawsze dochodzi w ostatni weekend marca. W 2022 roku do zmiany czasu dojdzie w nocy z sobotę na niedzielę z 26 na 27 marca.

Czy dziś jest zmiana czasu?

Formalnie zmiana czasu zostanie przeprowadzona z godziny 2 na 3 w niedzielę, 27 marca. Oznacza to, że tej nocy wskazówki będziemy przesuwać do przodu.  

Oczywiście nie trzeba w środku nocy przestawiać zegarków. Można zrobić zarówno przed położeniem się spać, czy też po obudzeniu się. Zwłaszcza że większość urządzeń elektronicznych sama przestawi godzinę na aktualny, letni czas. Warto jednak sprawdzić, czy tak się stało.

Zmiana czasu. Która jest godzina?

W nocy nastąpiła zmiana czasu z zimowego na letni. Wskazówki zegara należało przesunąć o godzinę do przodu.

Oczywiście nie było konieczności wstawania w nocy, aby przestawić wskazówki zegara. Wiele z nas zrobiło to przed spaniem, można również zrobić to po obudzeniu się. Pamiętajmy, że w większość urządzeń, jak telefon czy komputer, czas przesuwa się automatycznie.

Przed przestawieniem zegarków, trzeba więc upewnić się, która jest godzina.

Czy śpimy dłużej czy krócej?

Ze względu na fakt, że przestawiamy wskazówki zegarów o godzinę do przodu oznacza to, że śpimy o godzinę krócej.  

Przypomnijmy, że czas zmieniamy dwa razy do roku – w marcu i październiku:

  • w przypadku zmiany czasu z letniego na zimowy – wskazówki zegara przestawiamy zawsze w ostatnią niedzielę października;
  • w przypadku zmiany czasu z zimowego na letni – wskazówki zegara przestawiamy zawsze w ostatnią niedzielę marca.
Sonda
Czy zmiana czasu jest potrzebna?

Zmiana czasu – kiedy koniec zmiany czasu?

Jeszcze niedawno bardzo dużo mówiło się o tym, że zmiana czasu zostanie zlikwidowana. Ostatecznie nic z tego – przynajmniej na razie – nie wyszło. Co prawda nowe rozporządzenie dotyczące ustalenie szczegółowego harmonogramu wprowadzania i odwoływania czasu letniego środkowoeuropejskiego na lata 2022–2026 nie zostało jeszcze wprowadzone w życie, ale ma dojść do lata dzień. Oznacza to, że przed nami jeszcze przynajmniej kilka zmian czasu.

Za oknem - mamy nadzieję - ostatnie podrygi zimy! Korzystając więc z okazji, zapraszamy Was jeszcze do zimowego quizu. Znacie te przysłowia? My podajemy początek, a Wy musicie dopasować zakończenie. Kliknijcie poniżej i sprawdźcie się! 

QUIZ. Znasz te przysłowia o zimie? My podajemy początek, a Ty musisz dopasować zakończenie

Pytanie 1 z 15
Zima bez śniegu – ...
M jak mama - Jak przygotować niemowlę do zmiany czasu?