Zmiana czasu 2022. Kiedy zmieniamy czas z zimowego na letni? [ZMIANA CZASU MARZEC 2022]

i

Autor: pixabay/racjunior

Zmiana czasu na letni 2022. Kiedy przestawiamy zegarki? [ZMIANA CZASU MARZEC 2022]

2022-03-27 0:11

Zmiana czasu na letni 2022. Przed nami zmiana czasu z zimowego na letni. To oznacza, że będziemy krócej spali, ale za to dzień będzie dłuższy. Kiedy dokładnie przestawiamy zegarki? Czy to już w najbliższy weekend? Czy to ostatni raz? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w naszym tekście.

Zmiana czasu z zimowego na letni 2022

Przed nami ostatni weekend marca. To oznacza tylko jedno - przejście z czasu zimowego na letni. Mimo że od lat mówiło się, że ze zmianami czasu koniec, to wciąć obowiązują i przez jakiś czas będą jeszcze obowiązywać (o szczegółach przeczytacie poniżej).

Przypomnijmy, że czas zmieniamy dwa razy do roku – w marcu i w październiku. Za pierwszym razem przechodzimy z czasu z zimowego na letni, a za drugim razem z letniego na zimowy.

UWAGA! Śmiertelne konsekwencje zmiany czasu. Naukowcy nie mają wątpliwości!

Sonda
Czy zmiana czasu jest potrzebna?

Kiedy przestawiany zegarki?

Kwestię zmiany czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Zgodnie z nim czas letni środkowoeuropejski zaczynie obowiązywać w nocy z soboty na niedzielę, czyli z 26 na 27 marca. O godz. 2 w nocy należy przestawić zegarki na godz. 3.

Do zmiany czasu dojdzie więc w najbliższy weekend! 

Letnia zmiana czasu oznacza, że zegarki przestawiamy o godzinę do przodu. W niedzielę rano będziemy więc spali o godzinę krócej, a nasz organizm z pewnością będzie przez kilka dni „zdezorientowany”. Są też dobre efekty zmiany czasu – zmrok będzie zapadł o godzinę później, a dzień będzie dłuższy.

Ziści się koszmar? Jasnowidz Jackowski miał wizję

Zmiana czasu – to już ostatni raz?

W Polsce, a także w całej Unii Europejskiej, od dawna mówi się już o likwidacji zmiany czasu. Konkretne decyzje jednak nie zapadły, inaczej niż w USA. Amerykański Senat jednogłośnie opowiedział się za wprowadzeniem na stałe czasu letniego w całym kraju. Tzw. słoneczna ustawa wymaga jeszcze zatwierdzenia przez Izbę Reprezentantów USA i poparcia prezydenta Joe Bidena.

Jeśli chodzi o Polskę to wiadomo, że wprowadzenie czasu letniego, a potem jego odwołanie (czyli przejście na czas zimowy), będzie trwało przynajmniej do 2026 roku.

Na czas letni przejdziemy

  • w 2022 r. – dnia 27 marca,
  • w 2023 r. – dnia 26 marca,
  • w 2024 r. – dnia 31 marca,
  • w 2025 r. – dnia 30 marca,
  • w 2026 r. – dnia 29 marca

Na czas zimowy przejdziemy:

  • w 2022 r. – dnia 30 października,
  • w 2023 r. – dnia 29 października,
  • w 2024 r. – dnia 27 października,
  • w 2025 r. – dnia 26 października,
  • w 2026 r. – dnia 25 października

QUIZ. Umiesz przewidzieć pogodę? Te sposoby to wiedza z podstawówki. Znać mniej niż 5, to po prostu wstyd!

Pytanie 1 z 10
Grupa przyjaciół siedzi wokół ogniska, z którego dym opada w kierunku ziemi. Oznacza to, że: