Zmiana czasu na zimowy 2022. Kiedy zmieniamy czas z letniego na zimowy? Czy to ostatni raz?

i

Autor: pasja1000/pixabay.com Zmiana czasu na zimowy 2022. Kiedy zmieniamy czas z letniego na zimowy? Czy to ostatni raz?

Czy to ostatni raz?

Zmiana czasu na zimowy 2022. Kiedy przestawimy zegarki?

2022-09-10 5:44

Zmiana czasu na zimowy 2022. Wkrótce przejdziemy z czasu letniego na zimowy, wtedy ponownie zacznie obowiązywać w Polsce czas środkowoeuropejski. Wiele osób zastanawia się, czy do zmiany czasu dojdzie w najbliższy weekend? Czy będzie to ostatni raz, kiedy przestawimy zegarki? Oto szczegóły na temat jesiennej zmiany czasu.

Zmiana czasu na zimowy 2022

Przed nami kolejna zmiana czasu. Tym razem przejdziemy z czasu letniego na czas zimowy. Fachowo nazywa się to odwołaniem czasu środkowoeuropejskiego letniego i powrót do czasu środkowoeuropejskiego.

Zmiana czasu od wielu lat wzbudza kontrowersje. Cały czas trwa dyskusja, czy przestawianie zegarków przynosi więcej zysków czy start. Przypomnijmy, zmiana czasu została wprowadzona przed laty by lepiej wykorzystywać światło słoneczne i oszczędzać energię.

Zmiana czasu 2022 – kiedy zmiana czasu na zimowy?

Koniec lata i początek jesieni oznaczają, że zbliża się jesienna zmiana czasu. Wieli z nas zadaje sobie wtedy pytanie – kiedy będzie zmiana czasu? Czy to już najbliższy weekend? Uspokajamy, do przestawienia zegarków zostało jeszcze trochę czasu.

Kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi w nocy z soboty na niedzielę z 29 na 30 października 2022 roku.

Jak przestawiamy wskazówki?

Zmiana czasu letniego na zimowy polega na przesunięciu wskazań zegarów z godziny 3 na godzinę 2. To oznacza, że cofamy wskazówki zegara o jedną godzinę.

Oczywiście nie musimy tego robić równo o 3 w nocy. Można to zrobić wieczorem, przed położeniem się spać, albo zaraz po obudzeniu. Pamiętajmy, że większość urządzeń elektronicznych sama przestawia godzinę, warto jednak się upewnić czy wszystko poszło jak należy.

Dzięki przesunięciu wskazówek "do tyłu" będziemy dłużej spali.  

Zmiana czasu – kiedy ostatni raz?

Od wielu lat trwa dyskusja, kiedy będzie ostatnia zmiana czasu. Były nawet przeprowadzane w tej sprawie referenda w krajach Unii Europejskiej. Mimo że większość mieszkańców poszczególnych państw, w tym Polski, opowiedziało się za likwidacją zmiany czasu, do tej pory nie udało się wprowadzić przepisów, który by regulowały tę sprawę.

W najbliższym czasie się to nie stanie. Na początku marca br. opublikowano rozporządzenie „w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022–2026”. To oznacza, że w Polsce zmiana czasu będzie istniała co najmniej do 2026 roku.

Sonda
Czy zmiana czasu jest potrzebna?