Polecany artykuł:
Po tym, jak opisaliśmy kulisy wyrzucenia z pracy doktora inżyniera Mirosława Piaseckiego, zawrzało. Dostaliśmy od naszych Czytelników mnóstwo wiadomości ze słowami wsparcia dla Piaseckiego. Za zwolnionym mężczyzną stoi również prawie cała załoga ogrodu. Piszemy „prawie”, bo są przypadki osób, które wspierają działania Joanny Kasprzak, prezes zoo. To głównie ekipa, która zawdzięcza jej dobre posady w ogrodzie. A tych za prezesury Kasprzak przybyło.
Jeszcze niedawno, gdy prezesem zoo był Radosław Ratajszczak, struktura zatrudnienia była znacznie skromniejsza - chodzi oczywiście o intratne stanowiska. I tak, był prezes Ratajszczak, członek zarządu Grzegorz Kaliszczak (obecnie to prezes Aquaparku), a pod nimi dyrektor ds. hodowlanych i dyrektor księgowości (z zastępcą). Pierwsze zmiany nastały zaraz po tym, jak prezydentem Wrocławia został Jacek Sutryk. Wtedy do zoo przyszła (z Aquaparku) Agnieszka Korzeniowska, zostało stworzone dla niej stanowisko dyrektora marketingu i utworzono też stanowisko dyrektora ds. edukacji. Gdy Kaliszczak przeszedł kontynuować karierę do zespołu basenów, jego miejsce zajęła właśnie jego partnerka – Joanna Kasprzak.
Jak jest teraz, za rządów Kasprzak? Schemat zatrudnienia nie jest dostępny na stronie zoo. Nic dziwnego, bo jest on przynajmniej dyskusyjny, a zwłaszcza fakt, jakie pieniądze idą za zatrudnieniem na intratnych posadach w ogrodzie.
Obecnie w zarządzie jest tylko jedna osoba: to prezes Kasprzak. Sama określa się mianem „lidera”. Podlega jej dyrektor naczelny (do czwartku był nim Piasecki), który może (mógł) liczyć na pomoc dwóch zastępców (wicedyrektorów).
Jest też dyrektor wydziału edukacji, a także wspomniany dyrektor marketingu. Dodajmy, że Agnieszka Korzeniowska jest znajomą prezes Kasprzak i jej męża, prezesa Kaliszczaka, a mocną pozycję wśród miejskich działaczy zawdzięcza też temu, że udzielała się w kampanii wyborczej Jacka Sutryka. Korzeniowska pracę w zoo łączy z pełnieniem obowiązków wiceprezesa Wrocławskiej Organizacji Turystycznej.
W zoo jest też dyrektor wydziału księgowego wraz z zastępcą. Mamy też dyrektora do spraw inwestycji i remontów, który również może liczyć na wsparcie zastępcy.
Joanna Kasprzak utworzyła również nowe i dość dyskusyjne stanowisko, dyrektora ds. bezpieczeństwa. Interesujące, że nie chodzi o bezpieczeństwo zwierząt, a o coś innego. W ogrodzie pojawiło się 56 kamer, które rejestrują to, co się w nim dzieje. - Kiedy ja szefowałem ogrodowi, jedyne kamery jakie mieliśmy to takie, które umożliwiały nam podglądanie zwierząt, np. podczas porodu. Były też na wejściu i w holu Afrykarium – mówi nam Ratajszczak.
Teraz zaś obiektywy są wycelowane w pracowników, ale i zwiedzających. Dyrektorem ds. bezpieczeństwa jest nie byle kto, bo były wysoko postawiony policjant. Pracownicy zoo śmieją się (choć niezbyt głośno) nazywając ten pion „policyjnym”, bo zatrudnieni są w nim koledzy dyrektora z czasów wspólnej pracy w niebieskim mundurze.
Z naszych informacji wynika, że dyrektor może liczyć na pensję w okolicach 15 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Joanna Kasprzak – za rok 2021 (prezesem jest od 2022 roku) wykazała dochód 355 tysięcy (czyli blisko 30 tysięcy miesięcznie).
- W moim przekonaniu aż tylu dyrektorów nie jest potrzebnych. W zoo powinni pracować przede wszystkim pasjonaci – mówi Radosław Ratajszczak. - Moim zdaniem koszt tych wszystkich stanowisk to około 2 miliony złotych rocznie – dodaje.
Przypomnijmy, że Joanna Kasprzak to żona Grzegorza Kaliszczaka, obecnie prezesa Aquaparku. Para poznała się w zoo, kiedy pani Joanna była księgową, a pan Grzegorz wiceprezesem. Kaliszczak kupił dom od prezydenta Jacka Sutryka – za ok. milion dwieście tysięcy. Po tej transakcji Joanna Kasprzak została prezesem ogrodu.
Informacja nadesłana przez Weronikę Skupin, rzeczniczkę prasową ZOO:
W spółce zatrudnionych jest 6 dyrektorów (wliczając dyrektora naczelnego w okresie wypowiedzenia) i 4 zastępców dyrektorów. Wraz z redukcją liczby członków zarządu ZOO Wrocław podjęło decyzje o zmianach kadrowych. Z uwagi na fakt, że dotychczasowy dyrektor naczelny był emerytem, konieczne było zapewnienie dwóch jego zastępców, aby zapewnić kontynuację funkcjonowania spółki w kluczowym obszarze jej działania czyli hodowli. Są to osoby z awansu wewnętrznego (dotychczasowy kierownik akwariów, starszy specjalista).
Z uwagi na przejście na emeryturę w 2020 roku dotychczasowego kierownika działu inwestycji, zarząd powołał stanowisko dyrektora ds. inwestycji (pracownik na pół etatu) oraz rozszerzył kompetencje dotychczasowego kierownika Afrykarium i awansował go na zastępcę dyrektora ds. inwestycji.
Dyrektor ds. bezpieczeństwa został zatrudniony w 2022 roku z uwagi na decyzję o przejściu na emeryturę dotychczasowego kierownika ds. administracyjnych, poszerzając jego kompetencję o zakres nadzoru nad kwestiami bezpieczeństwa. Ponadto w zakresie jego kompetencji jest:
- weryfikacja i uaktualniania procedur związanych z bezpieczeństwem pracowników i zwiedzających Zoo Wrocław
- nadzór nad ochroną obiektu
- rozbudowa i unowocześnienie systemu monitoringu
- zarządzanie bezpieczeństwem informacji
- nadzór nad działem administracyjnym (transport, dbanie o czystość)
Wrocławskie ZOO to spółka, która obecnie znajduje się w procesie transformacji pokoleniowej. Większość pracowników z wysokiej kadry menadżerskiej w ciągu ostatnich dwóch lat osiągnęła wiek emerytalny lub była pracującymi emerytami. Zmiany kadrowe mają na celu zapewnienie ciągłości prawidłowego funkcjonowanie spółki.
Średnia pensja dyrektorów wraz z zastępcami wynosi 11 277 zł netto i uwzględniają podwyżki przyznane pracownikom od kwietnia 2023 roku.
Zoo Wrocław zakończyło rok 2022 świetnym wynikiem frekwencyjnych i przychodowym, osiągając drugi rekordowy (po 2015 r.) rok pod względem liczby gości – 1,73 mln odwiedzających i rekordowe ponad 80 mln przychodu.