19 osób oskarżonych o kupowanie fikcyjnych faktur

i

Autor: pixabay.com

19 osób oskarżonych o kupowanie fikcyjnych faktur. Straty oszacowano na 20 mln zł!

2021-12-30 7:44

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu oskarżyła 19 osób o oszustwa podatkowe, związane z nabywaniem fikcyjnych faktur. „Puste faktury” wykorzystywane były w tzw. optymalizacji podatkowej. Szacuje się, że w wyniku oszustw Skarb Państwa stracił aż 20 mln zł.

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 19 osobom, oskarżonym o oszustwa podatkowe, związane z nabywaniem fikcyjnych faktur. Jak ustalili śledczy, na lokalnych internetowych portalach ogłoszeniowych, zakładanych w tym celu domenach internetowych oraz w mailach wysyłanych do wytypowanych grup odbiorców, publikowane były oferty sprzedaży podrobionych faktur VAT, które miały być wykorzystane w tzw. optymalizacji podatkowej.

- Osoby zainteresowane zakupem tego typu podrabianych dokumentów (…) były przekierowywane do domen głównych, w szczególności damvat.ru i mniejszy.com, gdzie przy użyciu bramki kontaktowej zgłaszały chęć nabycia nierzetelnych kosztowych faktur VAT - informuje rzeczniczka Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, prok. Katarzyna Bylicka. - W odpowiedzi na zgłoszenie przekazywany im był adres email oraz numer telefonu kontaktowego, pod którymi prowadzili dalszą korespondencję i rozmowy w celu uzgodnienia szczegółów takich, jak oczekiwana treść faktury, sposób jej przekazania i koszt jej uzyskania.

ZOBACZ TEŻ: Ukradł pracodawcy ponad pół miliona złotych i zniknął. Ukrywał się za granicą

Nabywcy „pustych faktur” wpłacali prowizję z tytułu ich wystawienia na rachunki bankowe należące do osób pośredniczących w przekazywaniu pieniędzy. Z ustaleń śledztwa wynika, że znaczna część pieniędzy była następnie z tych rachunków transferowana na konta cypryjskie i tureckie, a następnie wypłacana w tamtejszych bankomatach lub przeznaczana na zakup walut wirtualnych.

- Grupa przestępcza, której działalność ujawniono, wskazywała w fakturach VAT, jako wystawców, dane podmiotowe i adresowe 65 polskich podmiotów gospodarczych o różnorakim profilu działalności, których reprezentanci nie mieli świadomości tego, że dochodzi do wystawienia tych dokumentów - dodaje Katarzyna Bylicka.

Straty Skarbu Państwa powstałe w wyniku działalności oszustów oszacowano na 20 mln zł (11 mln zł dotyczy podatku od towarów i usług, 6 mln zł - podatku dochodowego od osób fizycznych, a 3 mln - podatku dochodowego od osób prawnych).

Sonda
Czy kary za oszustwa podatkowe powinny być wyższe?
Autobus gnał ulicami jak szalony!