Kajdanki

i

Autor: PxHere

24-latek omal nie zatłukł na śmierć swojej matki. Dlaczego wypuszczono go wcześniej z aresztu?

2021-05-06 8:48

Zarzut usiłowania zabójstwa matki usłyszał 24-letni mieszkaniec Lubania. Brutalnie pobita przez mężczyznę kobieta w stanie krytycznym trafiła do szpitala. 24-latek kilka tygodni wcześniej opuścił areszt, w którym przebywał za napad na strażników leśnych. Biegli orzekli wtedy, że mężczyzna jest niepoczytalny, ale zamiast trafić do zamkniętego zakładu, został wypuszczony na wolność.

Do tragicznych wydarzeń doszło we wtorek (4 maja) w Lubaniu na Dolnym Śląsku. 24-letni Krzysztof S. brutalnie pobił w mieszkaniu swoją matkę. Skatowana kobieta w stanie krytycznym została przetransportowana śmigłowcem LPR do szpitala w Legnicy. 24-latek został zatrzymany. Prokurator postawił mu zarzut usiłowania zabójstwa matki.

Jak się okazało, Krzysztof S. niedawno opuścił areszt. W listopadzie 2020 r. mężczyzna napadł w lesie na jednego ze spacerujących turystów, a następnie rzucił się z metalowym prętem na interweniujących strażników leśnych. Jeden ze strażników użył wówczas broni palnej, by obezwładnić napastnika. Po tej napaści Krzysztof S. został tymczasowo aresztowany.

CZYTAJ WIĘCEJ: Dolny Śląsk: Strażnicy leśni postrzelili mężczyznę. 23-latkowi grozi 10 lat więzienia

- Obserwacja i opinie biegłych potwierdziły, że Krzysztof S. jest niepoczytalny. Dlatego prokurator skierował do sądu wniosek o umorzenie postępowania karnego wobec niego i orzeczenie środka zapobiegawczego, nakazującego leczenie psychiatryczne w warunkach zamkniętych - informuje rzecznik Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, prok. Tomasz Czułowski.

Zamiast do zakładu zamkniętego, Krzysztof S. trafił jednak na wolność. Sąd I instancji orzekł jedynie zwolnienie 24-latka z aresztu i 31 marca mężczyzna wyszedł na wolność. Prokurator złożył zażalenie na taką decyzję sądu. 19 kwietnia Sąd Okręgowy w Jelenie Górze przychylił się do jego wniosku i orzekł, że podejrzany ponownie trafi do aresztu. Postanowienia tego nie zdążono już jednak wykonać.

W czwartek - w związku z zarzutem usiłowania zabójstwa matki - prokurator ma złożyć w sądzie wniosek o tymczasowy areszt dla Krzysztofa S.

Śmiertelny wypadek na obwodnicy A4 w Krakowie