błonica

i

Autor: SHUTTERSTOCK błonica

"To jest poważny problem"

6-latek z błonicą w ciężkim stanie. Jest podejrzenie kolejnego przypadku. Nowe informacje

Stan 6-letniego chłopca chorego na błonicę wciąż jest ciężki, jednak stabilny. Tą najnowszą informację o stanie zdrowia dziecka przekazała lek. Bożena Głowska, kierująca oddziałem anestezjologii i intensywnej terapii noworodków i dzieci Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu. Jest także podejrzenie kolejnego przypadku choroby, po kontakcie z chorym dzieckiem.

Spis treści

  1. Stan dziecka jest ciężki, jednak stabilny. Jest podejrzenie kolejnego przypadku
  2. Obowiązkowe szczepienia
  3. Błonica - co to za choroba? Objawy, skutki, leczenie

Stan dziecka jest ciężki, jednak stabilny. Jest podejrzenie kolejnego przypadku

We Wrocławiu odnotowano przypadek błonicy, bardzo groźnej choroby zakaźnej. Prof. Leszek Szenborn, kierownik Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, poinformował, że sześcioletnie dziecko w ciężkim stanie przebywa w dolnośląskim Centrum Pediatrycznym im. J. Korczaka we Wrocławiu.

- Stwierdziliśmy objawy błonicy gardła i krtani u sześcioletniego dziecka, które powróciło z pobytu w Afryce. Niestety, nie było ono szczepione – przyznał prof. Szenborn.

Czytaj także: Chłopiec z błonicą w ciężkim stanie w szpitalu. Ostre restrykcje służb sanitarnych

Niestety, lekarze podejrzewają błonicę także u innego pacjenta Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Jak przekazał profesor Krzysztof Simon, ordynator oddziału chorób zakaźnych, podejrzenie to dotyczy osoby dorosłej, która miała kontakt z zakażonym dzieckiem. Jak dodał we wtorek lub środę mają być znane wyniki badań, które potwierdzą lub wykluczą u niego błonicę. Jak przekazał w rozmowie z Radiem Zet "to poważny problem".

Źródło: Radio Zet.

Super Express Google News
Gadaj Zdrów EXTRA - Szczepienie przeciw krztuścowi u kobiet w ciąży

Obowiązkowe szczepienia

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH w 2024 r. zanotowano w Polsce dwa przypadki błonicy, w 2023 r. – jeden, a w 2022 r. żadnego.

Szczepienia przeciwko błonicy są w Polsce obowiązkowe. Według kalendarza szczepień każde dziecko powinno zostać zaszczepione czterema dawkami szczepionki w początkowych miesiącach życia (od drugiego do osiemnastego – szczepienie podstawowe) i dawką przypominającą w szóstym roku życia. Z powodu zanikania odporności z upływem czasu osobom dorosłym zalecane są dawki przypominające szczepionki co 10 lat.

Błonica - co to za choroba? Objawy, skutki, leczenie

Błonica, inaczej zwana dyfterytem, jest bardzo groźną chorobą zakaźną. Do zarażenia błonicą może dojść na kilka sposobów. Bakterie maczugowca błonicy (Corynebacterium diphtheriae) mogą przemieszczać się zarówno poprzez kontakt bezpośredni, taki jak dotyk, jak również drogą kropelkową - przy kasłaniu lub kichaniu. Co istotne - każdy nosiciel lub chory zakaża na dwa dni przed wystąpieniem jakichkolwiek objawów choroby, przez cały okres jej trwania oraz nawet do trzech tygodni po wyzdrowieniu.

Możliwe są także zarażenie za sprawą zanieczyszczonych przedmiotów, takich jak sztućce lub naczynia, artykuły spożywcze (np. mleko). W ekstremalnych przypadkach wystarczy pobyt na terenie występowania endemicznego błonicy, by zostać zakażonym. 

Więcej na temat Błonicy przeczytacie w serwisie Poradnika Zdrowie!

SuperZdrowi
Bruksizm - nowa epidemia 21. wieku. SUPERZDROWI