Płazy masową giną na ruchliwych drogach podczas wiosennych wędrówek do zbiorników wodnych, w których odbywają gody. Aby ratować żaby, przy jezdniach w gminach Trzebnica, Żmigród, Milicz i Krośnice rozstawiono siatki o łącznej długości około 2 km. Migrujące żaby wpadają do wiader wkopanych przed zaporami. Dalej z pomocą wolontariuszy są przenoszone do zbiorników wodnych.
>>> 10 rzeczy, które musisz zrobić wiosną we Wrocławiu! [GALERIA]
W tegorocznej akcji bierze udział ponad 400 wolontariuszy - uczniów wraz z opiekunami oraz przyrodnikami z Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych. Zebrane płazy są szczegółowo liczone i opisywane. Akcja jest prowadzona w: Gądkowicach przy stawach Szałwich, Sułowie przy stawie Przydrożnym, Rudzie Żmigrodzkiej przy stawie Jamnik, Miłochowicach, Czatkowicach, Kuźnicy Czeszyckiej, Nowym Zamku i Czarnogoździcach. Przyrodnicy oceniają, że akcja przenoszenia żab może potrwać nawet do połowy maja.
Żaby potrafią przetrwać zimę zamrożone w tafli lodu. W miarę wzrostu wiosennych temperatur płazy budzą się z zimowego letargu i wyruszają ze swoich kryjówek w lasach i łąkach ku zbiornikom wodnym, które są miejscami ich rozrodu. W czasie tych wędrówek nie zważają na niebezpieczeństwo i łatwo wtedy padają łupem drapieżników.
Przyrodnicy przypominają, że żaby są sojusznikiem człowieka w walce ze szkodnikami. Głównym pokarmem tych płazów są owady, m.in. chrząszcze, a także ślimaki.