zoo Wrocław

Ależ to była impreza! Świnka Petunia świętowała 17. urodziny

2022-09-04 10:15

Petunia, afrykańska świnia rzeczna, zwana również dzikanem, kilka dni temu skończyła 17 lat. Z tej okazji we wrocławskim zoo zorganizowano jej imprezę, której kulminacyjnym momentem był wyśmienity tort.

Świnie rzeczne z wrocławskiego zoo - para Petunia i Jambon oraz ich córka Merida - są bardzo zgrane, choć jak w każdej rodzinie, kłótnie się zdarzają. Spokojna na ogół Petunia jest charakterna i potrafi zaprowadzić porządek w stadzie. Jambon zawsze jest pierwszy przy korycie i wyjada pozostałym co lepsze kąski, szczególnie jabłka, które wszystkie świnie kochają największą miłością.

ZOBACZ TEŻ: Dzik zaatakował 6-latka! Dziecko w ciężkim stanie trafiło do szpitala

Z okazji urodzin Petunii ważne było, by swój tort napoczęła sama. Trochę zajęło jej jego znalezienie, ale gdy już go dorwała, nie odeszła do ostatniego kęska. Podzieliła się także z Jambonem i Meridą. Z pewnością smakował równie wyśmienicie, co wyglądał.

– Tort został wykonany wyłącznie z podanych przez nas składników i jest całkowicie bezpieczny dla świń. Oczywiście nie zawiera cukru – opowiada Anna Pawlik, opiekunka zwierząt kopytnych we wrocławskim zoo. 

W diecie naszych świń rzecznych są warzywa i owoce, między innymi marchewki, czy buraki, choć to jabłka zawsze znikają jako pierwsze. Nawet smaczne orzechy włoskie i arachidowe, które są dla świń smakołykiem, nie są tak dobre, jak jabłka. Sezonowo świnie rzeczne jedzą też melona, czy awokado, lubią sałatę, kukurydzę w kolbach i dynię a raz w tygodniu dostają mieszankę śruty otrębowej i innych składników zbożowych z wątróbką. Czasami podawane są im płatki owsiane polane jogurtem – wylicza opiekunka.

Petunia - gwiazda z USA

Petunia jest szczególnie cenna z hodowlanego punktu widzenia. Jest rekordzistką, bo zawsze dawała od trzech prosiąt do nawet sześciu i łącznie wydała ich na świat ponad 20. Samica świni rzecznej jest w stanie co roku wydać na świat młode, ale w ogrodach zoologicznych w miocie rodzą się jedno-dwa prosięta.

Młode Petunii są bardzo cenne genetycznie, bo to rodzona Amerykanka – świnka z Los Angeles. Dodała nową pulę genową do populacji europejskich ogrodów zoologicznych, a im mniej zwierzęta są spokrewnione ze sobą – tym lepiej.

Ponieważ Petunia jest już w słusznym wieku jak na świnię rzeczną, nie wydaje na świat prosiąt. W wieku 17 lat jest już na słusznej „emeryturze”, którą spędza na typowych dla gatunku aktywnościach: tarzaniu się w błocie, jedzeniu smakołyków i pluskaniu się latem w basenie.

Tort ufundował partner adopcyjny rodziny świń rzecznych, firma Zrzutka.pl.

Sonda
Czy odwiedziłeś w tym roku zoo we Wrocławiu?