Arkady Wrocławskie zostaną zamknięte. Padła data! Co tam powstanie?

i

Autor: NeonFor/CC BY-SA 4.0 Arkady Wrocławskie zostaną zamknięte. Padła data! Co tam powstanie?

To już koniec!

Arkady Wrocławskie zostaną zamknięte. Padła data! Co tam powstanie?

2023-03-24 14:44

Arkady Wrocławskie zostaną zamknięte. To już pewne, padła nawet data! Przypomnijmy, że kiedyś była to jedna z pierwszych tak dużych galerii handlowych we Wrocławiu. Klientów wabiła nie tylko sklepami, ale także... wielkim akwarium.

Arkady Wrocławskie do likwidacji. Co będzie w tym miejscu?

Arkady Wrocławskie wkrótce zostaną zamknięte. Mówiło się o tym od dawna, ale teraz padła już konkretna data i wydaje się, że nie ma już odwrotu od tej decyzji. - Przyczyną podjętej decyzji jest trudna sytuacja rynkowa, wywołana między innymi pandemią wirusa SARS CoV-2, która w sposób istotny przyczyniła się do ograniczenia działalności obiektów komercyjnych, jak również wzrost kosztów energii elektrycznej oraz wysoka inflacja. Okoliczności te znacząco wpłynęły na brak rentowności obiektu – poinformował w oświadczeniu Paweł Ruszczak, prezes zarządu Arkady Wrocławskie S.A.

Dodał, że cały czas trwają negocjacje z podmiotem zainteresowanym nabyciem nieruchomości. - Niezależnie od wyniku tych rozmów szacujemy, że działalność operacyjna centrum handlowego „Arkady Wrocławskie” zostanie zakończona w I kwartale 2024 roku – dodał Paweł Ruszczak.

Nie bez znaczenia była z pewnością ogromna konkurencja galerii handlowych w ścisłym centrum Wrocławia. Kłopoty Arkad Wrocławskich zbiegły się kilka lat temu z otwarciem w pobliżu nowego, znacznie większego i bardziej nowoczesnego  obiektu - Wroclavii. Dodajmy, że niedaleko jest SkyTower, gdzie z czasem również znacznie ograniczono funkcję handlową. Podobnie jest w niedalekiej Renomie, a zmiany czekają także Galerię Dominikańską.

Arkady Wrocławskie. Co dalej?

Na razie nie wiadomo, z kim toczą się negocjacje, ani co może powstać w miejscu Arkad Wrocławskich. Nie można nawet wykluczyć wyburzenia całego obiektu i wybudowaniu w tym miejscu nowego biurowca.

Przypomnijmy, że centrum handlowe Arkady Wrocławskie powstało w 2007 r. Było jednym z trzech wielkich – obok Magnolii i Pasażu Grunwaldzkiego – centrów handlowych otwartych w jednym roku w mieście. Wyróżniało je… wielkie akwarium, w którym pływał rekin. Była to wtedy wielka atrakcja we Wrocławiu. Akwarium przetrwało 12 lat, w 2019 roku zostało zlikwidowane, kiedy żarłacz czarnopłetwy urósł na tyle, że akwarium stało się dla niego za małe.

Nazwa "Arkady" na dobre zapisała się także w pamięci mieszkańców Wrocławia, którzy korzystają z komunikacji miejskiej. W pojazdach transportu publicznego słynny przystanek Arkady (Capitol), znajdujący się przy teatrze muzycznym Capitol oraz właśnie przy Arkadach Wrocławskich, zapowiadany jest w oryginalny sposób. Zamiast standardowego komunikatu, z głośników można usłyszeć odśpiewaną nazwę przystanku, która łatwo wpada w ucho.

Plaga szczurów we Wrocławiu. Ten tłuścioch pływał w toalecie pani Renaty